کدخبر: ۱۰۰۸۶۰ لینک کوتاه

فیاض:

میز ایران و امارات در بهبود فضای کسب و کار دو کشور تاثیر گذار است

سفیر ایران در امارات گفت: تشکیل شورایی متشکل از بازرگانان ایرانی و اماراتی در تهران و ابوظبی برای رسیدگی به مشکلات و موانع تجاری دو کشور و بهبود مناسبات بازرگانی آنها تاثیر گذار است.

به گزارش اقتصاد نیوز، محمدرضا فیاض در گفت‌وگو با تجارت فردا در رابطه با کاهش مناسبات اقتصادی ایران و امارات پس از اعمال تحریم‌ها گفت: به‌رغم آنچه شما از آن به عنوان تحریم و یا محدودیت‌های اقتصادی ایران نام می‌برید مناسبات اقتصادی تهران و ابوظبی در سال جاری نزدیک به 16 میلیارد دلار است. این یعنی به‌رغم تحریم‌ها روابط ایران و امارات در چهار سال گذشته تعطیل نشده است. ما در سال 2010، 20 میلیارد دلار، در سال 2011،23 میلیارد دلار، در سال 2012، 8/17 میلیارد دلار و در سال 2013، 7/15 میلیارد دلار با اماراتی‌ها مراوده تجاری داشتیم.

او افزود: درست است که مناسبات اقتصادی تهران و ابوظبی در طی این سال‌ها نزول کرده است اما در این میان علاوه بر ایرانی‌ها، اماراتی‌ها هم متضرر شده‌اند؛ شیخ‌نشین‌های امارات طی سال‌های گذشته تلاش بسیاری در عدم تبعیت از روند تحریم‌ها انجام دادند و با تلاش‌های آنها بود که تحریم‌ها اثر قابل‌ملاحظه‌ای بر روابط دوجانبه ما نداشت.

سفیر ایران در امارات با بیان این مطلب که هنوز امارات بیشترین مراوده اقتصادی را با ایران دارد و هنوز یکی از شرکای اقتصادی اصلی ما محسوب می‌شود، تصریح کرد: این کشور با وجود عدم وسعت جغرافیایی کارهای بزرگی انجام می‌دهد و در اقتصاد جهانی نقش بی‌بدیلی دارد.

او ادامه داد: اما متاسفانه با تجمیع قطعات پازل تحریمی ایران جبهه همکاری اماراتی‌ها هم با ما اندکی تنگ‌تر شده و آنها را از مراودات مالی با ما محروم کرده است.

به گفته فیاض تجارت بدون دادوستد مالی مفهومی ندارد و ما بدون همکاری بین‌بانکی کاری از پیش نمی‌بریم. در حقیقت آنچه تاکنون صورت گرفته هم تحت تدابیر و ابتکاراتی بوده که در بخش بین‌بانکی با موفقیت‌هایی همراه شده است.

او همچنین در رابطه با برخوردهایی که طی سال‌های اخیر با ایرانیان مقیم امارات صورت گرفته است، متذکر شد: 13 ملیت مقیم امارات با تغییر قوانین مهاجرتی این کشور با مشکل مواجه شده‌اند. بنابراین برخوردها تنها با اتباع ایرانی نبوده است.

سفیر ایران در امارات متذکر شد: علاوه بر این پیش از شش تا هفت ماه است که این شکل از برخوردها با اتباع خارجی مقیم امارات متوقف شده است و دیگر اینکه تعداد افرادی که بر اثر این تصمیم‌گیری مجبور به تغییر محل زندگیشان در امارات شده‌اند چندان زیاد نیست که بتواند در مناسبات تجاری دو کشور تاثیری داشته باشد.