کدخبر: ۱۰۰۹۷۵ لینک کوتاه

تمدید ماموریت ناظران سازمان ملل بر فعالیت های هسته ای ایران

شورای امنیت سازمان ملل روز دوشنبه ماموریت هیات کارشناسان خود را که وظیفه نظارت بر فعالیت های هسته ای ایران را دارد تا ژوئیه سال ۲۰۱۵ تمدید کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز  و به نقل از روزنامه اورشلیم پست، این هیات متشکل از هشت کارشناس در سال 2010 از سوی شورای امنیت سازمان ملل تاسیس شده است تا بر چگونگی پایبندی ایران و همکاری این کشور با قطعنامه‌های شورای امنیت که در سال‌های 2006 تا 2013 علیه این کشور صادر شده است، نظارت کند.

به گزارش ایسنا،این قطعنامه‌ها موجب اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران به دلیل ادامه فعالیت‌های هسته‌ای این کشور شده است.

شورای امنیت در ابتدا از بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل خواست تا فعالیت این کارشناسان را به مدت یک سال برای کنترل فعالیت‌های ایران منصوب کند اما از آن زمان تاکنون ماموریت این هیات هر ساله تمدید شده است.

این هیات کارشناسی موظف است تا اطلاعاتی را در مورد فعالیت‌های ایران از دیگر کشورهای عضو جمع‌آوری، گزارشات همکاری ایران را بررسی کند و در صورت تخلف ایران از تحریم‌هایش اقدام مناسب را به کار گیرد.

ایران بارها این تحریم‌ها را محکوم کرده و تاکید دارد که اتهامات غرب علیه فعالیت‌های هسته‌ای‌اش کاملا بی‌اساس است از این رو این تحریم‌ها تنها موجب بروز مشکلات اقتصادی بر روی ایران شده است.

این هیات کارشناسی در آخرین گزارش خود که در ماه مه 2014 منتشر شد، ادعا کرد که ایران هنوز به تعهداتش به طور کامل عمل نمی‌کند و تحریم‌ها را زیر پا می‌گذارد.

این هیات همچنین گفته بود فضای مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 که اعضای دائمی شورای امنیت را شامل می‌شود چالش‌هایی را برای اعضای سازمان ملل به وجود آورده است.

همچنین در گزارش این هیات آمده بود که ایران به معاملات خرید و فروش تسلیحات نظامی و فعالیت‌های بالستیک خود ادامه می‌دهد.

به نوشته این روزنامه، تمدید ماموریت این هیات کارشناسی شورای امنیت آنها را ملزم می‌کند تا یک گزارش میان فصلی در نوامبر سال 2014 منتشر کند و در پایان دوره کاری خود نیز در خصوص همکاری‌های ایران گزارش نهایی خود را ارائه دهند.