کدخبر: ۱۰۱۱۷۲ لینک کوتاه

گمرک کره جنوبی خبر داد:

کاهش ۴۸ درصدی واردات نفت کره جنوبی از ایران در می ۲۰۱۴

واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه می نسبت به ماه آوریل ۴۸ درصد کاهش یافت و به ۲۸۴ هزار تن رسید.

به گزارش اقتصاد نیوز و  به نقل از رویترز، آمارهای گمرکی نشان داد که واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه می نسبت به ماه آوریل کاهش یافته است. همچنین میزان متوسط خرید نفت این کشور از ایران در 5 ماهه نخست امسال کمتر از متوسط روزانه سال گذشته بوده است.

بر اساس آمارهای گمرکی اولیه، کره جنوبی در ماه گذشته میلادی 284 هزار و 327 تن نفت خام از ایران خریداری کرد، در حالی که این رقم در ماه پیش از آن 552 هزار و 884 تن و در یک سال قبل 505 هزار و 4 تن بود. بر این اساس واردات نفت کره جنوبی از ایران در می امسال نسبت به ماه آوریل افت 48 درصدی داشته است.

با توجه به اینکه 2 پالایشگاه کره ای مشتری نفت ایران معمولا هر دو ماه یکبار از ایران نفت وارد می کنند، آمار واردات نفت از این کشور اغلب هر ماه نسبت به ماه قبل از آن با نوسان زیادی مواجه است.

به گزارش تسنیم کره جنوبی در 5 ماهه ابتدایی امسال، 2.5 میلیون تن معادل 121 هزار و 868 بشکه در روز از ایران نفت وارد کرد، که 15 درصد کمتر از 2.9 تن نفت وارد شده از این کشور در مدت مشابه سال 2013 و 9 درصد کمتر از متوسط 134 هزار بشکه در روز سال گذشته بود.

آمریکا مدعی است بر اساس توافق ژنو، کره جنوبی و دیگر مشتریان آسیایی نفت ایران باید میزان خرید نفت خود از این کشور را در سطح پایان سال 2013 یعنی بین یک تا 1.1 میلیون بشکه در روز حفظ کنند.

این توافق از روز 20 ژانویه اجرایی شده و برخی از تحریم ها علیه ایران را کاهش داده است.

اما به گفته منابع صنعتی و دولتی، با توجه به اینکه چین قرار است بیش از میزان نفتی که قبل از تحریم ها از ایران می خرید، از این کشور وارد کند، پیش بینی می شود که مجموع خرید مشتریان عمده نفت ایران در شش ماهه نخست امسال به حدود 1.25 تا 1.3 میلیون بشکه در روز برسد.

مقامات آمریکایی می گویند، این میزان خرید نفت همچنان مطابق با میزانی است که بر اساس توافق ژنو مجاز اعلام شده است، زیرا بخش عمده ای از افزایش خریدها مربوط به میعانات است که مشمول تحریم ها نمی باشد.