کدخبر: ۱۰۱۲۰۵ لینک کوتاه

بر اساس زمان بندی توافق هسته ای ژنو؛

هفتمین قسط دارایی های بلوکه شده ایران امروز باید آزاد شود

هفتمین قسط از اقساط ۸ گانه ایران به مبلغ ۵۵۰ میلیون دلار از دارایی های بلوکه شده این کشور، بر اساس توافق، امروز ۲۷ خرداد ماه باید پرداخت شود.

به گزارشاقتصاد نیوز و به نقل از فارس، امروز سه شنبه 27 خرداد ما برابر با 17 ژوئن 2014 میلادی موعد پرداخت هفتمین قسط از اقساط 8 گانه ایران برای آزادسازی 4.2 دلار از پول‌های بلوکه شده ایران است.

بر اساس توافق هسته‌ای منعقده میان ایران و گروه1+5 در 24 نوامبر 2013 برابر با سوم آذر ماه 1392 کشورهای غربی متعهد شدند در قبال تعهد ایران به کاهش برخی از برنامه‌های هسته‌ای خود، بخشی از تحریم‌های این کشور را کاهش داده و همچنین 4.2 میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده ایران را آزاد و در دسترس تهران قرار دهند.

تاکنون ایران به تمامی تعهدات خود بر اساس زمان‌بندی انجام شده عمل کرده و طرف غربی به این نکته اذعان دارد.

ولی‌الله سیف هجدهم خرداد ماه در حاشیه مراسم افتتاحیه نمایشگاه بورس، بانک و بیمه، اعلام کرد که 5 نوبت از این اقساط دریافت شده است و قسط ششم نیز در شُرُف انتقال است.

از سی‌ام دی ماه 92، زمان اجرایی شدن توافق ژنو، قرار بر این بود که دلارهای بلوکه شده ایران در 8 قسط به تاریخ‌ها و مبالغ زیر به حساب ایران واریز شود.

اول فوریه (مبلغ 550 میلیون دلار)، اول مارس (450 میلیون دلار)، هفتم مارس (550 میلیون دلار)، دهم آوریل (550 میلیون دلار )، پانزدهم آوریل (450 میلیون دلار)، چهاردهم می (550 میلیون دلار)، هفدهم ژوئن ( 550 میلیون دلار) و بیستم جولای (550میلیون دلار).