کدخبر: ۱۰۱۲۳۷ لینک کوتاه

اتحادیه اروپا به دنبال گاز شرق است

اتحادیه اروپا به منظور تامین گاز این منطقه و به دنبال بحران به وجود آمده میان روسیه و غرب در ارتباط با موضوع اوکراین به دنبال گاز آذربایجان است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، کمیسیون انرژی اتحادیه اروپا در اوایل هفته جاری در پاسخ به بحران‌های سیاسی اوکراین که صادرات گاز روسیه به اروپا را تهدید می‌کرد و با توجه به هشدار قبلی پوتین مبنی بر قطع گاز اوکراین در صورت عدم پرداخت بدهی 2.5 میلیارد دلاری این کشور استراتژی خود را اعلام کرد.

کمیسیون انرژی اتحادیه اروپا در این بیانیه اعلام می‌کند که انتظار می‌رود تا سال 2020 حدود 10 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی آذربایجان به بازار‌های اروپایی از طریق راه‌های جنوبی منتقل شود.

این کمیسیون همچنین اعلام می‌کند که این خط لوله‌ جدید جنوبی برای ارتباط با خاورمیانه نقش اساسی ایفا می‌کند. انتقال گاز از طریق ترکیه، می‌تواند بیش از 25 میلیارد مترمکعب را سالانه به بازار‌های اروپایی وارد کند. در بلند‌مدت نیز کشور‌های دیگری مانند ترکمنستان، عراق و ایران در صورت فراهم آوردن شرایط و حذف تحریم‌ها می‌توانند به همکاری با اروپا از طریق این خط لوله جریان جنوبی بپردازند.

یکی‌دیگر از راه‌های انتقال گاز به اروپا «جریان مدیترانه‌ای» است که اتحادیه اروپا در نظر دارد با کمک آفریقای شمالی همتایان مدیترانه‌ای در جنوب اروپا آن را توسعه دهد.