کدخبر: ۱۰۱۲۹۳ لینک کوتاه

کارشناس و تحلیلگر ارشد موسسه «گروه بحران بین الملل»:

رابطه ایران و آمریکا با حفظ جهان بینی

کارشناس و تحلیلگر ارشد موسسه «گروه بحران بین الملل» با بیان این مطلب که ایران می تواند با حفظ استقلال و جهان بینی خود با آمریکا روابطی معمولی برقرار کند، تاکید کرد: اما برای این کار لازم است که از قبل بر سر مسائل مورد اختلاف توافقاتی صورت بگیرد. تصریح می کنم که این کار به معنی رفع اختلاف نیست، اما به معنی قبول اختلاف و گذاردن آن در یک روند ساختارمند است.

علی واعظ در گفت‌وگو با اقتصاد نیوز در رابطه با امکان همکاری‌های نیروهای ایرانی با ارتش عراق در مقابله با گروه داعش گفت: اگر به شرایطی که دو کشور برای همکاری این‌چنین تعیین کرده‌اند، نگاه کنید می‌بینید که هر دو این همکاری را مشروط به شرایط ویژه‌ای کرده‌اند و مکرراً از واژه «در صورتی که» سد جسته‌اند که این خود نشانه این است که موضوع فوق اهمیت راهبردی ندارد و فقط به چشم تاکتیکی به آن نگریسته می‌شود.

او در مورد عدم امکان اتفاق‌نظر تهران و واشنگتن در بحث مبارزه با تروریسم در عراق و یا کشورهای دیگر ابراز داشت: می‌دانید دلیل آن چیست؟ دلیل آن این است که هنوز ایران و آمریکا در موضوعاتی چون مناقشات سوریه و یا وضعیت صلح خاورمیانه و مساله اسرائیل و فلسطین به جمع‌بندی مشترکی نرسیده‌اند.

واعظ افزود: همین اختلاف‌نظرها می‌تواند اثر همکاری در موضوع عراق را از بین ببرد. بر همین اساس نیز دو کشور باید پس از اتفاق‌نظر در زمینه پرونده هسته‌ای ایران و دستیابی به دیدگاهی مشترک، نشست‌های دوجانبه‌ای را برای اجماع در زمینه موضوعات و مسائل فی‌مابین برگزار کنند تا به یک تعریف مشترک از یک افق درازمدت برای روابط‌شان برسند.

کارشناس و تحلیلگر ارشد موسسه «گروه بحران بین‌الملل» ادامه داد: تنها در این صورت است که سایه مسائل دیگر بر روابط سنگینی نخواهد کرد و ماحصل تلاش‌های دوجانبه را به شکست نخواهد کشاند.

او با ذکر مثالی از مناسبات آمریکا با دیگر هم‌پیمانانش به تاثیرگذاری مولفه‌های استراتژیک در روابط دوجانبه اشاره کرد و افزود: در روابط ریاض و واشنگتن، آمریکایی‌ها از وضعیت حقوق بشر عربستان راضی نیستند اما به دلیل روابط استراتژیکی که میان دو کشور وجود دارد توانسته‌اند با طراحی سیاستی مدبرانه اتفاق‌نظرها را بر اختلاف‌نظرها چیره کنند.

واعظ تصریح کرد: نمونه دیگر قطر است که از حماس حمایت مالی می‌کند و اسرائیل را هم به رسمیت نمی‌شناسد، ولی با آمریکا روابط خصمانه ندارد.

او همچنین با اشاره به انتقادات سناتورهای کنگره از رئیس‌جمهور آمریکا نسبت به عدم‌حمایت از تندروهای مخالف اسد در سوریه گفت: یکی از بزرگ‌ترین انتقاداتی که حزب جمهوریخواه به آقای اوباما وارد می‌کند این است که از مخالفان آقای اسد حمایت لازم را به عمل نیاورده است.

کارشناس و تحلیلگر ارشد موسسه «گروه بحران بین‌الملل» با اشاره به پاسخ کاخ سفید به کنگره در جانبداری نکردن از مخالفان دولت سوریه اظهار داشت: پاسخ کاخ سفید هم همیشه این بوده که از کجا معلوم حمایتی که ما از مخالفان معتدل می‌کنیم به دست تندروها نیفتد و بنابراین بهتر است اصلاً حمایت نکنیم.

او متذکر شد: البته نباید فراموش کرد که خود آقای مالکی ادامه حضور تعداد محدودی از سربازان آمریکایی را در عراق را رد کرد و ادعا نمود که به‌تنهایی از عهده مبازره با تروریسم برمی‌آید.