کدخبر: ۱۰۱۳۱۷ لینک کوتاه

کاظمی قمی:

داعش پایه های امنیت سوریه و عراق را منهدم می کند

سفیر سابق ایران در عراق گفت: داعش پایه های امنیت سوریه و عراق را منهدم می کند

به گزارش اقتصاد نیوز حسن کاظمی‌قمی در گفت‌وگو با تجارت فردا، با اشاره به برگزاری انتخابات اخیر عراق و میزان مشارکت مردمی آن اظهار داشت: مطمئناً اینکه در عراق مجلسی و دولتی برخاسته از رای مردم به روی کار آید خوشایند کشورهای غربی و حکومت‌های ارتجاعی منطقه نیست. بنابراین این کشورها سیاست‌های خود را از طریق کمک به فعالیت گروه‌هایی چون داعش دنبال می‌کنند.

او در رابطه با این مطلب که داعش در راستای منویات دولت‌های عراق و سوریه و با حمایت مقامات این کشورها تشکیل شده است نیز گفت: این تحلیل ناشی از یک برداشت سطحی و نادرست است. چطور ممکن است حکومتی که برای حیات سیاسی خود نیازمند آرا و حمایت‌های مردمی است بیاید و با کشتار مدافعانش محیط ناامنی را برای خود مهیا سازد.

سفیر سابق ایران در عراق افزود: کدام کشور با به وجود آوردن سایه تهدید می‌تواند امنیت خود را تضمین کند؟ داعشی‌ها پایه‌های امنیت سوریه و عراق را منهدم می‌کنند و با حمله به سامرا احساسات شیعه را به غلیان درآورده‌اند.

او ادامه داد: داعش جریان معارض و وابسته‌ای است که تنها به دنبال ایجاد ناامنی است و از جنگ‌های فرقه‌ای حمایت می‌کند؛ این همان خواسته کشورهای ارتجاعی منطقه است که آرامش عراق را نمی‌خواهند و از سال 2003 تا به امروز همواره به دنبال به وجود آوردن شرایط نابسامانی در این کشور بوده‌اند.

به گفته کاظمی‌قمی حمایت کشورهای غربی و ارتجاعی منطقه از تروریسم جدی بوده است و به هر بهانه‌ای آن را به ثمر رسانده‌اند. این کشورها که فاقد دموکراسی هستند از عراقی که کارنامه قابل قبولی داشته باشد و از نظامی مردمی تشکیل شود واهمه دارند و آن را نمی‌پذیرند.

او تاکید کرد: از سال 2003 تا 2014 برآیند عملکرد آمریکا این بود که منویات خود را در عراق، افغانستان و پس از آن سوریه عملیاتی سازد؛ در عراق می‌خواست دولتی کاملاً آمریکایی را روی کار بیاورد، حضور نظامی‌اش را تثبیت کند و ساختار نظامی و سیستم دفاعی عراق را کاملاً آمریکایی سازد.

سفیر سابق ایران در عراق متذکر شد: با وجود همه تلاش‌های آمریکایی‌ها آنها در اجرای تمامی نقشه‌های خود ناکام ماندند و بر همین اساس باور من این است که آمریکایی‌ها با عدم موفقیت سیاست‌های پیشین‌شان در این کشورها سناریوی جدیدی را برای منطقه ما طراحی کرده‌اند تا منطقه درگیر موضوعات امنیتی شود و به اسم جنگ شیعه و سنی سناریوی جدیدی را به راه اندازند.