کدخبر: ۱۰۱۴۲۲ لینک کوتاه

مولایی:

تمدید زمان مذاکرات متضمن منافع ما نیز است

یک حقوق دان روابط بین الملل اظهار کرد: تمدید زمان مذاکرات حقوقی ۱+۵ نسبت به تدوین توافق جامع هسته ای می تواند منافع ما را هم تامین کند.

یوسف مولایی در گفت‌وگو با «اقتصاد نیوز» در رابطه با تعویق دستیابی به توافق جامع هسته‌ای ایران و 1+5 گفت: براساس توافقات صورت گرفته در ژنو این موافتنامه یا به صورت 100 درصدی اجرا می‌شود یا صفر درصد. این یعنی که حد وسطی در این میان وجود ندارد و ایران در قبال پذیرش تعهدات هسته‌ای باید شامل توقف تمامی تحریم‌های خود باشد.

او افزود: برخلاف برخی افراد که می‌گویند غربی‌ها هنوز به تعهدات اعتماد ساز خود عمل نکرده‌اند معتقدم که باید در پایان راه به ارزیابی این موضوع بپردازیم و هنوز زود است که در مورد آن اظهارنظر کنیم.

این حقوق‌دان روابط بین‌الملل اظهار کرد: تعهداتی که ما در قبال توقف تحریم‌ها متقبل شده‌ایم تنها به واسطه پذیرش مفاد توافقنامه ژنو نیست. قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و شورای حکام نیز ما را به پذیرش برخی تعهدات ملزم می‌کند.

او با بیان اینکه حسن نیت و اراده طرفین مذاکره‌کننده می‌تواند منجر به توافق موردنظر شود، متذکر شد: البته باید به رعایت جنبه‌های فنی و حقوقی توافقنامه هم توجه جدی داشت.

مولایی اضافه کرد: ما در بخش‌های فنی و حقوقی هنوز مشکلات فراوانی با طرف مقابل داریم و باید به دیدگاه مشترکی در تدوین توافق جامع دست پیدا کنیم.

او با اشاره به اظهارات اخیر وزیر امورخارجه که گفته بود در صورت تدوین نشدن توافق جامع هسته‌ای به موازین و بحث‌های پیش از توافق ژنو باز می‌گردیم، تاکید کرد: بازگشت به نقطه صفر مذاکرات کار بسیار مشکلی است.