کدخبر: ۱۰۱۴۸۰ لینک کوتاه

تکذیب ارسال ۱۳۰ هواپیمای ایرانی به عراق

سخنگوی وزارت امور خارجه ارسال ۱۳۰ هواپیما به عراق و حضور نیروهای ایرانی در عراق را تکذیب کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز  مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال مهر در این باره که گفته شده 130 هواپیمای عراقی که در ایران بوده اند بازپس فرستاده شده اند گفت: این خبر از سوی مقامات عراقی نیز تکذیب شد و ما هم چیز بیشتری نداریم و تکذیب می شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری  درباره انفجارهای اخیر در لبنان و این که به نظر می‌رسد بعد از عراق و سوریه تروریست ها قصد ایجاد بحران در لبنان را دارند و تحلیل از شرایط منطقه گفت: یکی از نگرانی‌هایی که همواره اعلام کرده‌ایم گسترش فعالیت‌های تروریستی در منطقه است. ما همواره اعلام کرده‌ایم که تروریسم محدود به یک منطقه نخواهد بود. لبنان، سوریه، عراق و خیلی از کشورهای دیگر تروریست ها را تجربه کرده اند و توسعه تروریست و اهداف تروریستی در کشور های مختلف موجب نگرانی شدید است.

افخم خاطرنشان کرد: این که تروریسم ابزار و آلات دست کشورها و محافل است که از این ابزار برای رسیدن به اهداف شوم خود در منطقه استفاده کنند همواره موجب ایجاد نگرانی و اختلال در روند انتخابات و غلبه بر صندوق‌های رای و تحمیل اسلحه و ترور به جای مردم سالاری از مشکلاتی است که تروریسم به وجود می‌آورد.

وی گفت: تروریسم امروز برای غلبه به رای و آرای مردم در کشورهای مختلف به کار گرفته می‌شود، ما این پدیده شوم را محکوم و فکر می‌کنیم تنها راه مقابله در ریشه کن کردن تروریسم علاوه بر هوشیاری ملت‌های منطقه تقویت وحدت ملی کشورها و توجه جدی جامعه جهانی به این معضل بشری است و این که استفاده ابزاری از تروریسم بر اساس معیار دو گانه باید خاتمه داده شود تا در یک راه جهان شمول موضوع تروریسم خاتمه پیدا کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در بخش دیگری از صحبت های خود ضمن تاکید بر این امر که هیچ نیروی ایرانی به ویژه سردار سلیمانی در عراق حضور ندارد، در پاسخ به سوالی درباره همکاری ایران و آمریکا در عراق و این که آیا با توجه به حضور نیروهای آمریکایی در عراق اگر از ایران درخواست کمک شود ایران حاضر به همکاری با آمریکا در عراق خواهد بود اظهار کرد: تا به این لحظه درخواست کمکی صورت نگرفته است، اگر صورت بگیرد ایران در چارچوب روابط با عراق و بر اساس پروتکل‌های بین‌المللی درخواست را پیگیری می‌کند و در مورد شکل کار تصمیم می‌گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اظهارات نخست وزیر اقلیم کردستان عراق که گفته اقلیم خودمختار سعودی‌نشین را می‌تواند در عراق تشکیل شود و عراق دیگر به شرایط گذشته باز نخواهد گشت گفت: امیدواریم این گونه تحلیل‌ها که اعلام می‌شود عراق به گذشته باز نمی‌گردد و ‌های بسیار ضعیفی است و تحلیل دشمنان عراق در منطقه است پایان یابد. همه احزاب و گروه‌ها در عراق خواهان وحدت عراق هستند و معتقدند این کشور می‌تواند در مقابل تروریسم بایستد. امیدواریم با حفظ وحدت ملی و تقویت آن روندی که در عراق شروع شده خاتمه یابد و ما خواهان عراق قوی با تمام قدرت خود در منطقه هستیم.

وی درباره حضور نمایندگانی از ایران در مذاکرات وزیر امور خارجه آمریکا در عراق با بیان این که این جنس جدیدی از سوال است گفت: حضور نمایندگان از ایران در مذاکرات وزیر خارجه آمریکا در عراق نه سابقه داشته و نه وجود دارد.