کدخبر: ۱۰۱۶۳۴ لینک کوتاه

سفیر ایران در چین:

جاده ابریشم را احیا کنیم

سفیر ایران در چین جاده ابریشم را یک جاده متنوع اقتصادی و تجاری معرفی کرد و خواستار احیای این جاده شد.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از ایسنا، مهدی صفری، سفیر ایران در چین در سمینار اتاق فکر که با حضور نمایندگان 12 کشور که در دانشگاه "رن مین" چین برگزار شد، گفت: اگر ما جاده ابریشم را یک جاده متنوع اقتصادی و تجاری تلقی کنیم، این جاده دوباره زنده شده و می‌تواند یک منطقه جدید اقتصادی ایجاد کند.

وی اظهار کرد: دولت چین احیای جاده ابریشم را مطرح کرده است، اگر کسانی با جاده ابریشم آشنایی نداشته و می‌خواهند با آن آشنا شوند، باید انتظاراتی داشته باشند.

وی افزود: تعریف این انتظارات می‌تواند از سخنرانی شی جین پینگ، رییس جمهوری چین در دانشگاه نظربایف پیدا شود. شی جین پینگ گفته است که ایجاد نوار اقتصادی جاده ابریشم به نوآوری همکاری و تقویت مبادلات در زمینه سیاست‌ها، ترافیک، تجارت، واحد پول و رفت و آمد مردمی نیاز دارد.

سفیر ایران در چین تاکید کرد: ایران خود را برای ایجاد تاسیسات مورد نیاز نوار اقتصادی جاده ابریشم آماده کرده است. این نیز نشانگر اهمیت ایران به همکاری چین با آسیای غربی است.

به گزارش رادیو چین، وی گفت: ملاقات رییس جمهوری چین با حسن روحانی، رییس جمهوری ایران در شانگهای نیز ضمن تاکید بر تمایلات دو طرف برای ایجاد روابط مشترک راهبردی و احیای جاده ابریشم، پایه مهمی برای تقویت همکاری دو کشور بنا نهاده است.