کدخبر: ۱۰۱۶۵۶ لینک کوتاه

امیر احمدیان:

متهم کردن ترکیه به حمایت از داعش فرافکنی دولت مالکی است

یک کارشناس مسائل ترکیه با بیان اینکه متهم کردن ترکیه به حمایت از داعش فرافکنی دولت مالکی است،اظهار داشت:نخست وزیر عراق برای سرپوش گذاشتن بر ناکامی های خود کشورهای دیگر را متهم به دخالت می کند.

بهرام امیر احمدیان در گفت و گو با اقتصاد نیوز،در رابطه با حمایت کشورهای منطقه از گروه تروریستی داعش گفت:این اتهامی است که از سوی دولت نوری مالکی نسبت به برخی از همسایگان عراق مطرح می شود تا کم کاری های مقامات این کشور در عدم توجه به دیدگاه های جناح ها و اقلیت های دینی دیگر را پنهان کنند.

وی افزود:زمانی که بخواهید بدون توجه به دیدگاه های دیگر هموطنانتان به حکومت داری بپردازید طبعا با این مشکلات مواجه می شوید.

این کارشناس مسائل ترکیه با بیان این مطلب که آنکارا نفعی از آشفتگی ها و مناقشات داخلی عراق نمی برد،تاکید کرد:ترکیه نخستین شریک اقتصادی عراق است و طبعا نمی خواهد با ایجاد بلوا و آشوب این بازار پررونق را از دست دهد.

وی خاطرنشان کرد:علاوه براین باید توجه داشته باشید که گروه هایی چون طالبان،القاعده و داعش که ما آنها را متهم به حرکت های تروریستی می کنیم به دلیل بی توجهی دولت های مرکزی کشورهایی که این گروه ها در آنها رشد پیدا کرده اند از اقبال عمومی قابل توجهی برخوردارند.

به گفته امیر احمدیان یک سری افراد ماجرا جو از کشورهای اروپایی و آفریقایی نیز با نیروهای گروه تروریستی داعش همراه شده اند و شائبه دخالت کشورهای دیگر در جریانات عراق را تقویت کرده اند این در حالی است که مقامات کشورهای دیگر می دانند که هر گونه حمایت از این گروه ها تبعاتی جبران ناپذیری برایشان در بر دارد.

وی ادامه داد:ترک ها همین حالا هم صدمات جبران ناپذیری را از تحرکات نیروهای پ. ک.ک متحمل شده اند و نمی خواهند درگیری جدیدی برای خودشان دست و پا کنند.

این استاد دانشگاه با اشاره به تلاش دولت خودمختار کردستان عراق برای بهره برداری از آشفتگی های این کشور در تشکیل کشور کردستان گفت:ترک ها در کنار ایرانی ها هیچ گاه زیر بار تفکیک بخشی از خاک خود نمی روند بنابراین اینکه بخواهیم آنکارا را هم در مناقشات داخلی عراق دخیل بدانیم را امری غیرمنطقی تلقی می کنم.