کدخبر: ۱۰۱۶۶۰ لینک کوتاه

خبرگزاری رویترز خبر داد:

حضور برنز در دور جدید مذاکرات ایران و گروه ۱+۵

خبرگزاری رویترز از حضور بیل برنز، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ که قرار است از ۱۱ تیر در وین آغاز شود، خبر داد.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از ایسنا، حضور بیل برنز در این دور از مذاکرات که به ادعای رویترز در گفت‌وگوهای محرمانه میان آمریکا و ایران که توافق اولیه ژنو را در پی داشت نقش به سزایی داشته است، احتمال انجام مذاکرات دوجانبه میان این دو کشور را به وجود می‌آورد.

برنز پیش از این در ماه گذشته دو بار با مقامات ایرانی دیدار داشته است که اولین بار آن در ژنو به منظور انجام گفت‌وگوهای دوجانبه در راستای برطرف کردن اختلافات میان تهران و قدرت‌های جهانی مذاکره کننده با ایران و سپس در وین پایتخت اتریش جایی که مذاکرات هسته‌ای شکل گسترده‌تری به خود گرفت، بوده است.

گفته می‌شود در جریان گفت‌وگوهای وی با ایرانی‌ها در وین، برنز در خصوص احتمال همکاری ایران و آمریکا برای مقابله با بحران امنیتی عراق نیز صحبت‌هایی با مقامات ایرانی داشته است.

دور ششم مذاکرات ایران و گروه 1+5 شامل آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان قرار است از 2 ژوئیه (11 تیر) آغاز شود.

ایران و گروه 1+5 در نوامبر سال 2013 در ژنو به توافق اولیه دست یافتند که براساس آن ایران در ازای کاهش تحریم‌های اقتصادی غرب بخشی از فعالیت‌های حساس هسته‌ای‌اش را به حالت تعلیق درآورده است.

طبق توافق اولیه ژنو این کشورها فرصت دارند تا ضرب‌الاجل 20 ژوئیه در خصوص برنامه هسته‌ای ایران و تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور به یک توافق جامع نهایی برسند اما تحلیل‌گران و برخی دیپلمات‌ها در مورد حصول این توافق تا 20 ژوئیه تاحدودی خوش‌بین نیستند.

مقامات غربی گفته‌اند که پس از برگزاری دور پنجم این مذاکرات به دلیل وجود اختلافات زیاد میان خواسته‌های مذاکره‌کنندگان پیشرفت بسیار کمی در مذاکرات حاصل شده است. با این حال طرف‌های مذاکره کننده تاکید دارند که تا ضرب‌الاجل 20 ژوئیه به یک توافق برسند تا از تمدید توافق اولیه ژنو که می‌تواند مشکلاتی را به مذاکرات اضافه کند بپرهیزند.