کدخبر: ۱۰۱۷۲۳ لینک کوتاه

سخنگوی دولت مطرح کرد:

رشد اقتصادی در آینده ای نزدیک

«محمدباقر نوبخت» سخنگوی دولت، در حاشیه دیدار اعضای هئیت دولت و استانداران در کاخ سعد آباد، در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سوالات آنان جواب داد.

به گزارش اقتصاد نیوز، محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت در حاشیه جلسه نشست مشترک هیئت دولت و استانداران که در کاخ سعدآباد برگزار شده بود با حضور در جمع خبرنگاران به پرسش های آنان پاسخ داد.

*رشد اقتصادی در آینده ای نزدیک

نوبخت به برنامه‌های دولت در جهت کنترل تورم نقطه‌ به نقطه اشاره کرد و گفت: برنامه‌های کنترل، سیاست‌های موفقی بود که قطعا محصول تصادف نبود، بلکه نتیجه سیاست‌های درست پولی- مالی و به ویژه تعادل بودجه‌ای بود. او در این بخش افزود: دولت نسبت به مقوله خروج از رکود و دستیابی به رونق اقتصادی متمرکز است. در این بین بخش صنعت و معدن از جمله بخش‌هایی است که می‌تواند به تحقق اهداف دولت در این زمینه کمک کند.
 
سخنگوی دولت تصریح کرد: امیدواریم به یاری پروردگار با هم‌اندیشی و هم‌فکری بین اعضای دولت و تعاملی که بین قوا وجود دارد، اقتصاد کشور از رکود خارج شود و در آینده شاهد رشد اقتصادی باشیم.

*ضرب الاجلی برای حذف افراد از دریافت یارانه نداریم

نوبخت در بخش دیگر صحبت هایش گفت :یارانه نقدی به خانوارهای متقاضی تعلق می‌گیرد. 
او افزود : ضرب‌الاجلی برای حذف غیرمستحق‌ها در قانون تعیین نشده است؛ در حال بررسی و انجام وظایف قانونی‌مان هستیم.
 
*برنامه ویژه اشتغال

محمد باقر نوبخت در بین خبرنگاران از عزم دولت در جهت تدوین برنامه ویژه برای اشتغال خبر داد و گفت: تلاش می‌کنیم آن را برای سال‌های 93 و 94 اجرا کنیم.
 
*در طرح های مجلس حقوق شهروندان نقض نشود

سخنگوی دولت با بیان اینکه طرح مجلس برای افزایش جمعیت نباید حقوق شهروندی را نقض کند، گفت: اینگونه مواد باید حذف شود، البته فعلا فقط کلیت تصویب شده است، این طرح مجلس بار مالی دارد و شورای نگهبان آن را رد خواهد کرد. نوبخت در ادامه صحبت هایش تصریح‌کرد: وزرا باید در راستای انتظارات مردم، قاطعانه و باشهامت به وظیفه خود عمل کنند و اگر عملکرد آنها با سلیقه مدیریتی برخی نمایندگان مغایر هست، باید نمایندگان تلاش کنند تصمیماتی بگیرند که به نفع مردم باشد.

*سازمان برنامه و بودجه احیا می شود

نوبخت در ادامه از کارگروهی خبر داد که قرار است هفته آینده با حضور استانداران و رؤسای کمیسیون‌های تخصصی دولت و وزیر کشور به منظور بررسی افزایش اختیارات استانداران تشکیل می‌شود. او همچنین از احیای دوباره سازمان برنامه و بودجه خبر داد و گفت: ممکن است سازمان احیا شده برنامه و بودجه نامی به جز این داشته باشد اما به زودی احیا می شود. سخنگوی دولت همچنین در ادامه درباره آلودگی اخیر هوای تهران نیز افزود: سازمان محیط‌زیست در حال بررسی آلودگی اخیر هوای تهران و ارائه راهکار است.
 
*هوشمندی اساس کار تیم مذاکره کننده 
 
در ادامه محمد باقر نوبخت درباره ششمین دور مذاکرات جامع هسته ای ایران و +5 گفت: این آخرین دور مذاکرات است و همه مذاکرات انجام شده برای دستیابی به توافق دایمی بوده است. این دور از مذاکرات به دلیل بهانه های طرف مقابل مبنی بر دستیابی ایران به سلاح اتمی بسیار حساس است و انتظار داریم وزیر امور خارجه و تیم مذاکره کننده همچون گذشته با هوشمندی و دقت از منافع جمهوری اسلامی ایران دفاع کنند.

*نمایندگان مجلس منافع مردم را مد نظر داشته باشند

نوبخت در پاسخ به این سوال که مجلس کارت زرد دیگری به یکی از وزرا داد و خبرهایی مبنی بر استیضاح چند وزیر دیگر نیز شنیده می شود، نظر دولت چیست؟، گفت: دولت در راستای ایجاد تعامل با سایر قوا از هیچ اقدامی دریغ نخواهد کرد اما خود را در برابر مردم مسوول می داند.  او گفت : وزرا با جدیت بسیار قوی و قاطع وارد عمل شوند و در چارچوب قانون وظایفشان را انجام دهند اما اگر این موضوع با سلیقه مدیریتی برخی از نمایندگان مغایر است، ضمن احترام به آنها باید گفت با توجه به مسوولیت وزرا در برابر مردم، آنها باید تلاش کنند هر آنچه به نفع مردم است، انجام دهند. نوبخت در همین زمینه ادامه داد: از وزرا انتظار داریم با قاطعیت، شهامت و بر مبنای آموزه های دینی همانطور که افکار عمومی انتظار دارند عمل کنند و امیدواریم اکثریت مجلس نیز تصمیم درستی دراین باره اتخاذ کند.