کدخبر: ۱۰۱۷۳۳ لینک کوتاه

واکنش ایران به درخواست بررسی حقوق بشر در مذاکرات ۱+۵

سیدعباس عراقچیˈ سخنگوی گروه مذاکره کننده هسته ای ایران تاکید کرد که طرح مباحث حقوق بشری در مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ به هیچ عنوان مطرح نبوده و قابل پذیرش هم نیست.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از ایرنا،ˈناوی پیلایˈکمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در حاشیه اجلاس وین در گفت و گو با خبرنگاران از کشورهای گروه 1+5 خواست که گفت و گو درباره مسائل حقوق بشر ایران را به طور مفصل در دستور کار خود در مذاکرات هسته ای قرار دهند.

عراقچی در باره این درخواست ˈناوی پیلایˈ از کشورهای عضو گروه 1+5گفت: مباحث حقوق بشری هیچ ارتباطی به مذاکرات هسته ای ندارد. این را همه می دانند و چنین کاری نیز صورت نخواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه تنها تیتر خبری از اظهارات کمیسر حقوق بشر سازمان ملل را در این زمینه دیده و دقیقا نمی داند که آیا او چنین چیزی گفته است یا نه، تاکید کرد: خانم پیلای شخصیت محترمی در سطح بین المللی است.

عراقچی افزود: ایشان به عنوان یک فرد باتجربه و مطلع شناخته می شود و بعید می دانم که این بدیهیات را درک نکرده باشد.

معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر خارجه ایران تاکید کرد: همه طرفین ما در مذاکرات هسته ای نیز این را خوب می دانند که بحث حقوق بشر هیچ ارتباطی به مذاکرات هسته ای ندارد.

براساس این گزارش ،کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد  پیش از این خواستار مطرح شدن مسئله حقوق بشر در مذاکرات اتمی میان ایران و گروه ۱+۵ شده بود.
به گزارش دویچه وله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، ناوی پیلای، روز پنجشنبه (۳ ژوئیه / ۱۲ تیر) در حاشیه کنفرانسی در وین به خبرنگاران گفت که مذاکرات میان ایران و ۶ کشور قدرتمند جهان که هدف آن رسیدن به توافقی در مورد برنامه هسته‌ای ایران است، بایستی به مسائل حقوق بشر نیز بپردازد.

هم اکنون آخرین دور مذاکرات اتمی میان ایران و گروه ۱+۵ (فرانسه، چین، انگلیس، روسیه، آمریکا به اضافه آلمان) در وین در جریان است. این مذاکرات قرار است تا سه هفته دیگر ادامه یابد.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد توصیه کرد که هر گفت‌وگویی با ایران دربرگیرنده‌ی موضوع حقوق بشر نیز باشد. او گفت: «ما احتیاج به تعهدی از سوی ایران داریم که از حقوق بشر شهروندان خود حفاظت خواهد کرد.»