کدخبر: ۱۰۱۷۹۷ لینک کوتاه

خرم با اشاره به امکان دستیابی به توافق جامع هسته ای در وین ۶

مراقب سنگ اندازی برخی از اعضای ۱+۵ باشیم

سفیر اسبق ایران در چین گفت: باید مراقب کشورهایی مانند فرانسه باشیم تا مانند مذاکرات ژنو ،نشست وین را به چالش نکشند.

علی خرم در گفت و گو با اقتصاد نیوز در رابطه با امکان تدوین توافق نهایی ایران و 1+5 در مذاکرات وین 6 اظهار داشت:از آغاز مذاکرات ایران و قدرت های بزرگ جهانی در وین یک اهتمام طرفین بر تدوین و نگارش توافق جامع هسته ای وجود داشت.

وی افزود:از وین یک تا وین سه نیز با وجود پراکندگی بحث ها، ایران و 1+5 به اجماعی در رابطه با گام نهایی مذاکرات نائل آمدند.

این استاد دانشگاه با اشاره به جدی شدن مذاکرات هسته ای ایران در خلال مذاکرات وین 4 و 5 تصریح کرد:در این دور از مذاکرات،محور گفت و گوها کلاسه شده و وارد بحث کارشناسی شد.

وی ادامه داد:اما وین 5نیز مجال کافی برای دستیابی به توافق را میسر نساخت و قرار شد تا در نشستی دیگر روند تهیه و تدوین توافق نامه جامعه هسته ای را که به اتفاق نظر کلیه اعضا رسیده باشد مورد بررسی قرار گیرد.

به گفته خرم حساسیت این دور از مذاکرات و فشرده و طولانی بودن آن نشان از عزم طرفین گفت و گوکننده پرونده هسته ای ایران برای سر و سامان دادن به وضعیت این پرونده دارد.

وی با اشاره به احتمال سفر وزیرامورخارجه آمریکا به وین و شرکت در مذاکرات هسته ای ایران گفت:این امر نیز دلیل دیگری برای اهمیت این دور از مذاکرات است و به گمان بنده با توجه به تلاش تمامی طرفهای گفت و گو کننده برای دستیابی به توافق نهایی ما باید منتظر سفر دیگر وزرای خارجه 1+5 نیز باشیم.

سفیر اسبق ایران در چین تاکید کرد: آمریکایی ها با تیمی 15 نفره از کارشناسان و صاحبنظران بخش های مختلف خود در مذاکرات وین 6 حاضر شده اند تا بتوانند با ارزیابی کلیه جوانب در این نشست حاضر شوند.

وی گفت: تمامی جوانب امر حاکی از اهتمام ایران و 1+5 برای دستیابی به توافق است مگر اینکه مانند مذاکرات ژنو کشوری مانند فرانسه با طرح موضوعات خارج از چارچوب این گفت و گوها را به چالش بیاندازد.

خرم همچنین در مورد خواست کمیسریای عالی حقوق بشر سازمان ملل نسبت به طرح موضوع حقوق بشر ایران در خلال مذاکرات هسته ای اظهار داشت:بعید می دانم که هیچ یک از طرفهای گفت و گو کننده عزمی برای انجام این کار داشته باشند.معتقدم که احتمال طرح موضوعات مربوط به بحث های موشکی ایران در این نشست بیش از بحث حقوق بشر است.