کدخبر: ۱۰۲۰۴۰ لینک کوتاه

برای بررسی راه های مبادله نفت در برابر کالا

هیات ایرانی به روسیه سفر کرد

هیات ایرانی برای بررسی راه های ممکن برای مبادله نفت در برابر کالا وارد مسکو شد.

به گزارش اقتصاد نیوز هیاتی از وزارت نفت و بانک مرکزی ایران برای بررسی راه های ممکن برای مبادله نفت در برابر کالا به روسیه سفر کرد.

این هیات قرار است در طی مدت زمان اقامت خود در مسکو ضمن بررسی چند و چون مبادله نفت در برابر کالا مقدمات برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه را که قرار است در شهریورماه برگزار شود مورد ارزیابی قرار دهد.

براساس این گزارش قرار است تهران و مسکو با امضای یک قرارداد 20میلیارد دلاری به مبادله نفت در برابر کالا بپردازند.مقدمات امضای این قرارداد سال گذشته و همزمان با توافق نخست هسته ای میان ایران و 1+5(توافق ژنو) فراهم شده بود زمانیکه ایران متهم به نزدیکی به جبهه غرب شد و برای راضی نگه داشتن بزرگترین متحد شرقی خود یعنی روسیه تصمیم گرفت تا با یک تهاتر نفتی مسکو را در کنار خود نگه دارد.

مقامات روسیه پیش از این اظهار داشته بودند که تهران و مسکو در حال تهیه و تدوین سازوکار امضای این قرارداد هستند. حتی اینکه مشخص ‌شده است که براساس این قرارداد ۳۰ درصد از نفت مبادله‌شده از طریق خلیج‌فارس در اختیار آنها قرار می گیرد.

گفتنی است حبیب الله عسگراولادی،رئیس اتاق بازرگانی ایران و روسیه پیش از این در گفت و گو با اقتصاد نیوز گفته بود که براساس تهاتر نفتی تهران و مسکو قرار است طرفین پس از مبادله نفت در برابر کالا طی سه یا شش ماه به تسویه حساب‌های شان بپردازند و یا اینکه پول حاصل از فروش نفت در مسکو تحویل ایران داده ‌شود، اما در همان‌جا باید براساس نیاز ایران اقدام به تهیه کالای روسی گردد.