کدخبر: ۱۰۲۰۴۸ لینک کوتاه

ساداتیان با اشاره به سکوت کامل خبری ایران و ۱+۵:

اطلاع رسانی نمی کنند تا سوءاستفاده نشود

یک کارشناس مسائل استراتژیک با بیان اینکه معتقد به موفقیت مذاکرات ایران و ۱+۵ هستم، گفت: عدم اطلاع رسانی از مذاکرات هسته ای به جهت جلوگیری از سوء استفاده احتمالی مخالفین این مذاکرات است.

سیدجلال ساداتیان در گفت و گو با اقتصاد نیوز با بیان این مطلب که هر یک از اعضای 1+5 بنا بر اهدافی خاص در پای میز مذاکره با ایران حاضر شده اند، اظهار داشت: آمریکایی ها به جهت خواست های سیاسی و اروپایی ها به دلیل مطالبات اقتصادی به گفت و گو با تهران می پردازند.

وی افزود: با وجود اینکه کشورهای اروپایی و آمریکا در قالب گروه 1+5 به مذاکره با ایران می پردازند اما تمایلات هیچ یک از این دو گروه با همدیگر همخوانی ندارد.

این کارشناس مسائل استراتژیک گفت:البته بنده معتقدم که تمایلات اروپایی ها برای مذاکره با ایران اندکی بیش از آمریکا است چرا که با سیطره لابی صهیونیستی بر ایالات متحده این کشور از قدرت مانور کمتری نسبت به دیگر متحدین غربی خود برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد:روابط اقتصادی و امکان برقراری مناسبات بازرگانی با ایران پس از توافق جامع هسته ای، اروپایی ها را مصر به برداشتن گام نهایی کرده است. به هر حال بازار پرسود و منفعت ایران و میادین عظیم نفتی و گازی کشورمان همیشه مشوق خوبی برای جذب سرمایه گذاران خارجی بوده است.

ساداتیان معتقد است که شرکت های بزرگ نفتی و گازی اروپا چون توتال و بریتیش پترولیوم و غول های خودروسازی این کشورها چون رنو و پژو فشار مضاعفی را بر مقامات اروپایی برای دستیابی به توافق وارد آورده اند.

وی ادامه داد:البته مقامات کاخ سفید نیز به دلیل امکان واگذاری کنگره این کشور به جناح رقیب و مسلط شدن جمهوری خواهان بر مهمترین نهاد قانونگذاری ایالات متحده مایل هستند تا پیش از ضرب الاجل شش ماهه به توافق هسته ای با ایران دست پیدا کنند.

این کارشناس مسائل استراتژیک در رابطه با امکان دستیابی به توافق جامع هسته ای میان ایران و 1+5 نیز گفت:می گویند بی خبری نشانه خوش خبری است و ما نیز این موضوع را به فال نیک می گیریم.

وی تاکید کرد:اما در هر صورت معتقدم که عدم اطلاع رسانی هیچ یک از هیات های حاضر در وین 6 از ماحصل نشست های آن براین اساس است که این موضوعات در بوق و کرنا مطرح نشود و امکان سوء استفاده احتمالی از آن صورت نگیرد.

به گفته ساداتیان بسیاری از کشورها و افراد منتظر بهره برداری سیاسی از وین 6 هستند و می خواهند این مذاکرات به شکست بیانجامد. به همین دلیل عدم اطلاع رسانی از مذاکرات ایران و 1+5 را امری عاقلانه و منطقی می دانم که منجر به تامین اهداف ایران می شود.