کدخبر: ۱۰۲۱۴۸ لینک کوتاه

ظریف:

ایران به دنبال تسلیحات هسته ای نیست

وزیر امور خارجه ایران گفت: ما به هرآنچه که به جامعه بین الملل تضمین دهد که ایران به دنبال تسلیحات هسته ای نیست، متعهدیم زیرا به دنبال تسلیحات هسته ای نیستیم و نفعی در گسترش سلاح های هسته ای نمی بینیم.

به گزارش اقتصاد نیوز، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران، در مصاحبه با شبکه آمریکایی «ان بی سی» تصریح کرد که ایران به دنبال تسلیحات هسته ای نیست.
ظریف در این مصاحبه تصریح کرد که ما هیچ نفعی در گسترش سلاح هسته ای نداریم و گفت که کشور ایران تمامی گام های لازم را برای متقاعد کردن جهان برمی دارد که ایران به دنبال تسلیحات هسته ای نیست.

وزیر خارجه ایران در پاسخ به مجری برنامه که گفت "برای چه نفعی در داشتن سلاح های هسته ای نمی بینید؟ زیرا شما یک کشور شیعه هستید و کشورهای سنی که با شما خوب نیستند شما را احاطه کردند"، پاسخ داد که اینها همه محاسبات اشتباه است که یک کشور شیعه به دنبال گسترش تسلیحات هسته ای برای محافظت از خود در مقابل همسایگان سنی است.

ظریف در ادامه گفت: ما باید به راه خود ادامه دهیم تا همسایگانمان را متقاعد کنیم که می خواهیم در صلح و آرامش با آنها زندگی کنیم. سیاست جغرافیایی -این واقعیت که ما بزرگتر شده ایم، این حقیقت که منابع انسانی ما بسیار پیشرفته تر از همسایگان ما است- تمامی اینها به ما زمینه های ذاتی قدرت می دهد که ما نیازی به تقویت دیگر قابلیت های خود نداشته باشیم.

وزیر خارجه کشورمان، اصل بازدارندگی هسته ای را «دیوانگی» خواند و گفت که پاکستان به واسطه اینکه تسلیحات هسته ای دارد، قوی تر از ایران تلقی نمی شود. رئیس دستگاه دیپلماسی ایران تأکید کرد: این واقعیت که همه در جامعه بین الملل بر این باورند که انهدام قطعی متقابل کاملاً دیوانگی است. این شیوه ای است که آمریکا، روسیه و دیگران از طریق احتمال تخریب یکدیگر به دنبال صلح و امنیت هستند.

ظریف ضمن تأکید بر اینکه سلاح های هسته ای به امنیت کشور دارنده این سلاح ها کمکی نمی کند، گفت: اعتقادی ندارم که نیازی به تلقین این مفهوم باشد که سلاح های هسته ای به ایمنی کشورها کمک می کند. آیا این سلاح ها به ایمنی پاکستان کمک کرد؟ آیا این سلاح ها به ایمنی اسرائیل کمک کرد؟ آیا به ایمنی آمریکا کمک کرد؟ آیا به ایمنی روسیه کمک کرد؟ تمامی این کشورها حساس هستند.

موضوع بعدی که رئیس تیم مذاکرات هسته ای ایران به آن اشاره کرد، غزه بود و در مصاحبه خود با ان بی سی خواستار «توقف هرچه سریعتر» بمباران غزه توسط رژیم صهیونیستی شد و از آمریکا به دلیل عدم جلوگیری از این اقدامات صهیونیست ها انتقاد کرد.