کدخبر: ۱۰۲۲۷۲ لینک کوتاه

جانشین اشتون امروز انتخاب می شود

رهبران اتحادیه اروپا امروز جانشین کاترین اشتون که وظایفش هماهنگ کردن مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ را نیز شامل می شود انتخاب خواهند کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز، رهبران اتحادیه اروپا امروز در نشستی جانشین کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که پستی حساس و کلیدی محسوب می‌شود، انتخاب می‌کنند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، نخست‌وزیر ایتالیا با رهبران اتحادیه اروپا برای حمایت از فدریکا موگرینی، وزیر امور خارجه 41 ساله این کشور لابی کرده است تا برای انتخاب جانشین اشتون از وی حمایت کند.

دیپلمات‌ها می‌گویند که برخی از کشورهای اروپا خواهان انتخاب موگرینی نیستند چون می‌گویند که وی مواضع نرمی با روسیه دارد.

همچنین لهستان وزیر امور خارجه خود را برای جایگزینی خانم اشتون به اتحادیه اروپا معرفی کرده است اما برخی دولت‌های اروپای غربی می‌گویند که وی به دلیل دخالت مسکو در اوکراین مواضعی سختی با روسیه دارد.

به گزارش ایسنا، پست مسئولیت سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در طول سال‌های گذشته کاترین اشتون عهده‌دار آن بوده، نقشی مهم در پیشبرد مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 دارد؛ از این رو انتخاب جایگزین وی می‌تواند برای ایران تا اندازه‌ای حائز اهمیت باشد.

ایران و گروه 1+5 هم‌اکنون در حال مذاکره در خصوص برنامه هسته‌ای ایران و لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور هستند که انتظار می‌رود تا 20 ژوئیه به راه‌حل نهایی در این خصوص برسند.