کدخبر: ۱۰۲۳۵۸ لینک کوتاه

از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی صورت گرفت

تایید پایبندی ایران به تعهدات توافق ژنو

آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به تعهدات توافق ژنو را تایید کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش ماهانه خود اعلام کرد: ایران براساس موافقتنامه هسته‌ای موقت با قدرت‌های جهان که سال گذشته به دست آمد، اقدام کرده است.

 متن گزارش ماهیانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه جولای درباره برنامه اتمی ایران منتشر شد. در متن این گزارش آمده است: بر اساس توافق ماه ژانویه سال 2014 این گزارش وضعیت برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران را در رابطه با معیارهای اختیاری پذیرفته شده از طرف این کشور به عنوان بخشی از طرح اقدام مشترک مورد توافق در مذاکرات 1+5 در 24 نوامبر 2013 مورد بررسی قرار میدهد.

بر اساس طرح اقدام مشترک نخستین گام وابسته به یک مدت زمانی ششماهه است که می‌تواند با رضایت طرفین تمدید شود. طرح اقدام مشترک در بیستم ژانویه سال 2014عملی شد.

آژانس تایید می‌کند که ایران از بیستم ژانویه 2014:

1- اورانیوم (235) را در هیچکدام از تاسیسات اعلامی خود بیش از پنج درصد غنی‌سازی نکرده است.

2-ایران آبشارهای زنجیره‌ای متصل به هم در تاسیسات اعلام شده خود راه‌اندازی نکرده است.

3-ایران روند رقیق‌سازی نیمی از مواد اتمی به حالت uf6 خود را که در بیستم ژانویه به حد غنیسازی 20 درصد بود به حد پنج درصد تکمیل کرده است.

4- ایران 100 کیلوگرم از اورانیوم نوع uf6 غنی شده بیش از 20 درصد خود را در روند تبدیل به صفحه سوخت برای تبدیل به اکسید اورانیوم وارد کرده است.

5- ایران هیچ روندی مبنی بر خط بازگشت تبدیل اکسید اورانیوم بهuf6 ندارد.

6- ایران هیچ پیشرفتی در کارخانه های غنیسازی سوخت از جمله فعالیت های خود در کارخانه غنیسازی سوخت فردو(pfep) یا اراک(راکتور-ir40)و تولید و آزمایش سوخت برای (راکتور-ir40)نداشته است.

7- ایران اطلاعات طراحی خود را برای راکتور-ir40 به روز کرده است و توافق کرده است و با آژانس درباره تدابیر امنیتی این راکتور توافق کرده است.

8- ایران 1505 کیلوگرم uf6 با غنای بیش از پنج درصد را در جریان تبدیل در کارخانه پودر uo2 به اکسید اورانیوم تبدیل کرده است.

9- ایران به تعهدات خود درباره ایمنی (pfep) بدون جمعآوری اورانیوم ادامه داده است.

10- ایران فعالیتهای مربوط به بازفراوری در راکتور تحقیقاتی تهران و در تولید رادیو ایزوتوپ های مولیبدنوم، یودین و زنون در تاسیساتی که آژانس به آنها دسترسی دارد، انجام نداده است.

11- ایران اطلاعات لازم و زمینه دسترسی به معادن اورانیوم گچین، معدن اورانیوم ساغند و کارخانه تولید اورانیوم اردکان را فراهم کرده است.

12- ایران به فراهم آوردن دسترسی روزانه به تاسیسات غنی‌سازی نطنز و فردو ادامه داده است.

13- ایران زمینه دسترسی منظم به کارگاه‌های جمع‌آوری سانتریفیوژ، کارگاه‌های تولید موتور چرخاننده سانتریفیوژ و تاسیسات ذخیره و اطلاعات لازم درباره آنها را فراهم کرده است.

14- ایران در ارتباط با نظارت بیشتر اعمال زیر را انجام داده است:

- نقشه تاسیسات هسته‌ای و شرح هر ساختمان را در هر سایت هسته‌ای را فراهم کرده است.

- شرح مقیاس اعمال انجام شده در هر محل در رابطه با فعالیت‌های هسته‌ای را ارائه کرده است.

- اطلاعات معادن و کارخانههای اورانیوم و منابع را فراهم کرده است.