کدخبر: ۱۰۲۳۷۱ لینک کوتاه

تحلیل روزنامه آمریکایی:

سخت گیری ایران قدرت چانه زنی غرب را کاهش داده است

یک روزنامه آمریکایی طی گزارشی ضمن اشاره به سردرگمی غرب در مذاکرات با ایران، بر بهبود گام به گام وضعیت اقتصادی جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد.

به گزارش  اقتصاد نیوز، روزنامه آمریکایی «بیزینس اینسایدر» در گزارشی در زمینه آخرین روند مذاکرات هسته‌ای می‌نویسد: «باراک اوباما»، رئیسجمهور آمریکا در مذاکرات هسته‌ای با ایران گیر افتاده است.

بنابراین گزارش، ایران و شش قدرت جهانی روز جمعه گذشته با تمدید مذاکرات به مدت چهار ماه دیگر موافقت کردند. ایران البته با از بین بردن مواد هسته‌ای اضافی خود در انبارهایش در عوض دسترسی به سه میلیارد دلار از ذخایر ارزی مسدود شده‌اش موافقت کرده است.

به گزارش فارس، در این میان برخی مقام‌های آمریکایی نسبت به مدت زمان جدید تمدید شده نیز اظهار بدبینی می‌کنند و آن‌ را کافی نمی‌دانند.

مقام‌های آمریکایی در توجیه موضع خود عنوان می‌کنند: واقعیت امر این است که وقت در حال گذر بوده و غرب درحال از دست دادن اهرم های فشار خود است و در عین حال اقتصاد ایران به آهستگی به سمت بازسازی خود از فشار تحریم‌ها به پیش می‌رود.

«مارک دوبویتز»، مدیر اندیشکده «دفاع از دموکراسی» در این زمینه می‌گوید:« انتظار تمدید مذاکرات می‌رفت زیرا سخت‌گیری سیاسی ایران در زمینه هسته‌ای با این واقعیت که طرف غربی حاضر در مذاکرات قدرت خود را از داست داده است آن‌ها را جسورتر کرده است.»

این کارشناس آمریکایی در گفت‌وگو با بیزینس اینسایدر اظهار داشت:« تهران بر این باور است که می‌تواند برای ماه‌ها مذاکرات را به تعویق بیندازد.»

این رسانه غربی در ادامه مطلب خود می‌نویسد: برخی از اهرم‌های جغرافیایی، سیاسی نیز به ایران در زمینه مذاکرات کمک کرده‌اند که وخیم شدن وضعیت در عراق از آن جمله است.

بحران اوکراین نیز تاثیر گذار بر مذاکرات هسته‌ای ایران بوده است زیرا روسیه از اعضا اصلی مذاکرات هسته‌ای روابطش با آمریکا در بدترین وضعیت است و «ولادیمیر پوتین»، رئیسجمهور روسیه با امضا قرارداد همکاری با ایران در زمینه نفت در برابر کالا می‌تواند فشار غرب بر ایران را کاهش دهد.

در ادامه این گزارش آمده است: موقعیت عراق، لیبی، سوریه، لبنان و غزه باعث یک برتری برای این کشور در مذاکرات هسته‌ای شده است.مادامی‌که خاورمیانه شعله‌ور است و مذاکرات هسته‌ای ایران در چانه زنی بسر می‌برد ، نفوذ ایران در منطقه نیز بیشتر خواهد شد.

دوبویتز در این‌باره معتقد است که دیپلماسی هسته‌ای دولت اوباما و میل به توافق با این کشور از میل واشنگتن برای جلوگیری از نفوذ ایران در منطقه کاسته است. اگر البته توافق خوبی با ایران صورت نگیرد، رئیسجمهور آمریکا باید متعهد به افزایش فشار اقتصادی بر ایران باشد و همه گزینه‌ها منجمله نظامی را مد نظر قرار دهد.