کدخبر: ۱۰۲۴۴۶ لینک کوتاه

سنگ اندازی جمهوریخواهان در برابر توافق با ایران

شماری از اعضای جمهوریخواه کنگره آمریکا قصد دارند با ارائه طرحی، در مسیر توافق هسته ای با ایران سنگ اندازی کنند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از رویترز، خبرهای مربوط به توافق ایران و 1+5 برای تمدید مذاکرات هسته ای با خشم جمعی از اعضای کنگره آمریکا به ویژه جمهوریخواهان روبه رو شد. آنها نگران هستند ایران با نیت صادقانه مذاکره نکند. آنها همچنین نگرانند رئیس جمهور دموکرات اوباما، عقب نشینی های زیادی را در مقابل ایران داشته باشد تا بتواند پیروزی را در سیاست خارجی اش کسب کند.

بر اساس این گزارش، 5 نفر از اعضای جمهوری خواه کنگره آمریکا طرحی را ارائه کرده اند که در صورت تصویب، باراک اوباما را ملزم می کند هر توافق نهایی هسته ای با ایران را در اختیار کنگره قرار بدهد و کنگره هم بتواند آن را لغو کند.

براساس این طرح، اعضای کنگره می توانند این توافق را رد کنند و دوباره تحریم هایی را علیه تهران اعمال کنند. 

آنگونه که سایت خبری عصر ایران گزارش داده، سناتور پوپ کروکر یکی از تهیه کنندگان این طرح و از اعضای برجسته جمهوری خواه کمیته روابط خارجی مجلس سنا گفت: کنگره باید هر توافق نهایی هسته ای با ایران را بررسی و اجرای تعهدات ایران را به صورت جدی، تضمین کند.

وی با صدور بیانیه ای اضافه کرد: با اینکه این طرح، شامل هیچ تحریم جدیدی علیه ایران نیست اما به کنگره اجازه می دهد برای افزایش تحریم علیه ایران تلاش کند.

رویترز ادامه داد: به احتمال زیاد این طرح به مرحله رای گیری در مجلس سنا نمی رسد، اما نشانه آشکاری از نگرانی جمهوریخواهان در آمریکاست.

براساس این طرح، اوباما سه روز پس از توافق نهایی با ایران باید متن توافق را به کنگره ارائه کند. پس از آن، اعضای کنگره 15 روز برای بررسی توافق و 15 روز دیگر برای تصمیم گیری درباره مخالفت با آن مهلت دارند. در صورت مخالفت کنگره، تمامی تحریم های تعلیق شده علیه ایران باز می گردد.

همچنین، مدیر سازمان ملی اطلاعات و امنیت آمریکا باید در مدت 10 روز پس از اطلاع یافتن از عدم التزام ایران به تعهدات توافق هسته ای اش کنگره را از این موضوع آگاه کند.

پنج نماینده ای که در مجلس سنا، این طرح را تهیه و ارائه کرده اند شامل این افراد هستند: پوپ کروکر، لینزی گراهام، مارکو روبیو، جان مک کین و جیمز ریچ.

این طرح تنها پس از گذشت چند روز از اعلام توافق ایران و گروه 1+5 برای تمدید 4 ماهه مذاکرات هسته ای مطرح می شود. مهلت اولیه مذاکرات دو طرف در انتهای تیرماه، به پایان رسید اما ایران و 1+5 برای تمدید 4 ماهه مذاکرات توافق کردند.

آمریکا یکی از اعضای گروه 1+5 است. گروه 1+5 شامل پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، چین، روسیه، فرانسه و انگلیس) به عنوان آلمان است.