کدخبر: ۱۰۳۹۴۷ لینک کوتاه

یک عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای آمریکا:

ایران مایل به ارائه اطلاعات حساس نیست

در پی انتشار گزارش جدید آژانس یک عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای آمریکا گفت: به نظر می آید ایران مایل نیست اطلاعات حساس در مورد فعالیت های هسته ای گذشته اش را ارائه دهد.

وال استریت ژورنال نوشت:

رابرت اینهورن عضو ارشد سابق تیم مذاکره کننده هسته‌ای آمریکا گفت: هنوز مشخص نیست که تهران اجازه‌ بازرسی بیشتر در مورد فعالیت‌های هسته‌ای گذشته‌اش را بدهد.

این عضو سابق تیم مذاکره کننده آمریکا افزود : من پیش بینی کرده بودم که ایرانی‌ها به شدت در مورد ارائه اطلاعات حساس پیش از آنکه مطمئن شوند یک توافق نهایی حاصل خواهد شد بی میل هستند.

به نوشته‌ این روزنامه، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هفته گذشته ابراز امیدواری کرد که دستیابی به توافق با گروه 1+5 هنوز محتمل است.

همچنین مارک فیتز پاتریک، سرپرست منع اشاعه و خلع سلاح در موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک اظهار کرد: در گزارش جدید آژانس تاکید شده است که ایران به اجرای تعهداتش برای کاهش ذخیره‌ مواد هسته‌ای‌اش ادامه می‌دهد.

وی متذکر شد: اما عدم پیشرفت در همکاری‌های ایران و آژانس اعتبار ایران را تضعیف و دستیابی به توافق میان ایران و 1+5 را پیش از آن که این کشور به همکاری‌های مورد توافقش با آژانس عمل کند سخت‌تر می‌کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه با انتشار گزارش فصلی خود در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران اعلام کرد ایران سه اقدام از پنج اقدام عملی مورد توافق با آژانس را اجرا کرده و بحث و گفت‌وگو در مورد اقدامات باقی مانده را آغاز کرده است.