کدخبر: ۱۰۳۹۷۵ لینک کوتاه

المانیتور به نقل از یک منبع ایرانی خبر داد

احتمال موافقت ایران با ۷ هزار سانتریفیوژ

پایگاه خبری المانیتور به نقل از یک منبع ایرانی مدعی شد: ایران ممکن است با کاهش تعداد سانتریفیوژهایش تا هفت هزار دستگاه موافقت کند.

ایسنا به نقل از پایگاه خبری المانیتور نوشت:

یک منبع ایرانی که خواست نامش فاش نشود، گفت: ایران ممکن است تعداد سانتریفیوژهایش را از 10 هزار دستگاه به هفت هزار سانتریفیوژ کاهش دهد. بخش زیادی از این مساله به مدت زمان توافق نهایی و اینکه هرگونه محدودیت در برنامه هستهای ایران تا چه مدت باقی خوهد ماند، بستگی دارد.

گری سیمور یک مقام ارشد سابق دولت آمریکا و کارشناس اندیشکده بلفر نیز اظهار داشت که بعید میداند تا ضرب الاجل 24 نوامبر توافق نهایی حاصل شود، اما تمدید آن بسیار محتمل است.

سیمور افزود: من فکر میکنم اسرائیل که همواره دولت اوباما را به دلیل مذاکره با ایران مورد انتقاد قرار داده است با تکیه بر این عقیده که وضعیت کنونی بهتر از بازگشت ایران به غنی سازی 20 درصد است، تمدید توافق را خواهد پذیرفت.

این پایگاه خبری یادآور شد: با توجه به بهبود روابط ایران و آمریکا به دلیل شرایط منطقه خاورمیانه، شاید دسترسی به یک توافق بلندمدت هستهای با ایران آنگونه که پیش از این فوری به نظر میرسید در حال حاضر ضروری نباشد.

ایران بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی تا حدود چهار ماه پیش، بیش از 9 هزار سانتریفیوژ فعال از نسل اول تنها در تاسیسات هستهای نطنز داشته است که تقریبا معادل 10 هزار سو است.

المانیتور در ادامه به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب اشاره کرد که فرموده بودند ایران به حدود 20هزار سانتریفیوژ نیاز دارد تا بتواند سوخت مورد نیازش برای راکتور هستهای غیرنظامی بوشهر را تولید کند. اما آمریکا و غرب از ایران میخواهند که تنها با چند هزار سانتریفیوژ موافقت کند که بسیار کمتر از آن چیزی است که ایران خواستارش است. آنها میگویند که این تعداد سانتریفیوژ میتواند نیازهای ایران را تامین کند و این کشور برای تامین سوخت مورد نیاز میتواند همانند گذشته به کشورهای دیگر اتکا کند.

رهبر ایران اما در ادامه اظهاراتش در مورد ظرفیت غنیسازی ایران گفته بود: شاید این تعداد سانتریفیوژ نیاز امروز ایران نباشد اما نیاز قطعی آینده کشور است.

مقامات ایرانی میگویند که نمیتوانند برای تامین سوخت راکتورهایشان به کشورهای دیگر اعتماد کنند و خواستار تولید آن در داخل کشور هستند.