کدخبر: ۱۰۴۹۹۱ لینک کوتاه

واکنش وزارت امور خارجه آمریکا نسبت به هدیه ایران به لبنان

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی به لبنان گفت که اگر ایران به لبنان سلاح ارسال کند، این کار نقض قطعنامه های شورای امنیت خواهد بود.

ایسنا نوشت:

جن ساکی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری هفتگی خود در واکنش به اظهارات علی شمخانی دبیر شورای امنیت ملی ایران که گفته بود کشورش هدیه‌ای به ارتش لبنان خواهد داد، گفت: ما این گزارش ها را دریافت کردیم اما نمی‌توانیم آن را تایید کنیم. ما در مورد جزییات آن مطلع نیستیم. اما به طور قطع مساله را بررسی می‌کنیم.

جن ساکی ادامه داد:‌ واضح است که حمایت ایران از حزب‌الله لبنان از نظر ما غیر قابل قبول است بنابراین مابه همکاری‌مان با همپیمانانمان در منطقه برای مقابله با نیروهای این گروه ادامه می‌دهیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: ما نسبت به جدیت وضعیت امنیتی در لبنان آگاهیم اما انتقال سلاح از ایران به لبنان می‌تواند نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه این کشور باشد. بنابراین ما به بررسی این مساله ادامه می‌دهیم اما تاکید می‌کنم که غیر از گزارش های دریافت شده جزییات بیشتری در این خصوص نداریم.

وی همچنین در خصوص امضای یک بیانیه‌ی مشترک در نشست اخیر کشورهای حاشیه ی دریای خزر که در آن بر عدم حضور نیروهای خارجی در این منطقه تایید شده است گفت: ما این بیانیه‌ را دیده‌ایم و انتظار نداریم که 5 کشور عضو این گروه بیانیه‌ خود را تغییر دهند.

بر اساس این گزارش، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در سفر منطقه‌ای خود پس از دیدار با « تمام سلام»، نخست وزیر لبنان گفته بود که خط قرمز ما برای همکاری با لبنان، تثبیت ثبات و امنیت در این کشور است و ایران تصمیم گرفته است، هدیه ای به ارتش لبنان تقدیم کند.شمخانی تأکید کرد که این هدیه تاخیر نخواهد داشت و پس از سفر قریب الوقوع وزیر دفاع به لبنان اجرایی خواهد شد.