کدخبر: ۱۰۵۷۹۹ لینک کوتاه

سفیر سابق ایران در آنکارا:

سیاست های نخست وزیر جدید، رابطه ایران و ترکیه را متشنج می کند

سفیر سابق ایران در آنکارا با بیان اینکه سوءتفاهمات کنونی ایران و ترکیه به جهت عقایدی است که بر روابط سایه افکنده و آن را به ناکجاآباد برده است، گفت: قطعاً دولتمردان ترک مجبور خواهند شد تحت فشار افکار عمومی این کشور رویه خود را اصلاح کنند و در شیوه حکومت داری خود تغییراتی به وجود آورند.

به گزارش «اقتصاد نیوز» فیروز دولتآبادی در گفتوگو با «تجارت فردا» با انتقاد از سیاستهای ترکها در حمایت از جریانات فرقهگرا چون داعش اظهار داشت: در سال‌های گذشته، تلقی تمامی کشورهای جهان و از جمله ترک‌ها این بود که جریاناتی مانند آقای احمدی‌نژاد، بسیار تندرو هستند و برهمین اساس هم از ایران فاصله گرفتند. اما خودشان در دام جریانی تندروتر از جریاناتی مثل آقای احمدی‌نژاد افتادند.

او خاطرنشان کرد: رفتار های گروهی چون داعش با هیچ منطق انسانی قابل توجیه نیست، نه اسلامی است و نه انسانی اما آنها از آن حمایت می‌کنند و در مقابل جریان و گروهی ایرانی قرار می‌گیرند که با سیاست‌های معقول و منطقی به دنبال ایجاد آرامش در منطقه است.

دولتآبادی افزود: سیاستی که بعد از انتخابات جدید ترکیه و نخست‌وزیری داوود اوغلو در پیش گرفته شده، دقیقاً در خلاف جهت بهبود مناسبات تهران و آنکاراست. معمار سیاست خارجی ترکیه که ایده امپراتوری عثمانی را در ذهن دارد همراه با رجب طیب اردوغان، سیاست امرای عثمانی را در قبال ایران در پیش گرفته‌اند و به همان شکل با ما برخورد می‌کنند.

سفیر سابق ایران در آنکارا ادامه داد: سیاست‌های جدید ترکیه دقیقاً توسط آقای داوود اوغلو طراحی می‌شود اما گمان نمی‌کنم که آنها به دنبال بازگشت به سیاست‌های عثمانی باشند چرا که این امپراتوری به دلیل ضعف امرای آن دچار فروپاشی درونی شد و نمی‌تواند دوباره به جریان قدرت بازگردد.

او تاکید کرد: متاسفانه نخست‌وزیر کنونی ترکیه با سیاست‌هایی نادرست در مسیر اشتباهی حرکت می‌کند و با انتخاب ایشان دولت این کشور در مسیری غلط قرار گرفت؛ گمان بر این بود که با انتخاب یک نخست‌وزیر اقتصادی ترکیه دست از سیاست‌های نادرست خود برمی‌دارد، اما متاسفانه شرایط دولت این کشور سیاسی‌تر شد و متاسفانه اهتمامی هم برای اصلاح آن وجود ندارد.

دولت آبادی وابستگی ایرانیها به بانکهای ترک در واسطهگری با بانک های اروپایی را رد کرد و متذکر شد: من این موضوع را نمی‌پذیرم. نقش هالک بانک در ارتباط ما با بانک‌های اروپایی چندان پررنگ نبوده و نیست. این نقش‌آفرینی کمتر از پنج درصد است. عملیات بانکی ما، از طریق کشورهایی نظیر چین، کره و هند نیز پیگیری می‌شود.