کدخبر: ۱۰۵۸۳۲ لینک کوتاه

لس آنجلس تایمز خبر داد

ایران و ۱+۵ تمدید مذاکرات را بررسی می کنند

روزنامه لس آنجلس تایمز به نقل از مقامات غربی مدعی شده است که با نزدیک شدن به موعد یکساله توافق ژنو و نبود تفاهمات لازم، ایران و ۱+۵ گفت وگو در مورد تمدید مذاکرات را آغاز کرده اند.

روزنامه لس آنجلس تایمز نوشت:

مقامات غربی گفته اند که با نزدیک شدن به ضرب الاجل مذاکرات هسته ای و عدم پیشرفت مناسب گفت وگوها، رایزنی ها در مورد تمدید مذاکرات آغاز شده است.

مقامات غربی می گویند که به اعتقاد آنها حصول توافق جامع هسته ای تا مهلت ۲۴ نوامبر امکانپذیر است، اما شانس رسیدن به تواق تا این تاریخ کم است و به همین منظور به دنبال آن هستند که از شکست مذاکرات که می تواند تنش ها را افزایش دهد، جلوگیری کنند.

یکی از مقامات غربی می گوید: «اولویت ما هنوز تلاش سخت برای رسیدن به توافق است اما به طور قطع این مسئله بسیار بسیار دشوار است.»

این خبر در حالی منتشر شده است که مقامات آمریکایی در اظهارات مختلف خود تأکید کرده اند که به دنبال تمدید مذاکرات نیستند و یکی از مقامات غربی که خواست نامش فاش نشود، گفت: «تمرکز ما بر این است که تا پایان مهلت تعیین شده، به توافق دست پیدا کنیم.»

در ماه ژوئیه سال جاری میلادی، گروه ۱+۵، مهلت ۶ ماهه مذاکرات برای رسیدن به راه حل جامع هسته ای را به مدت ۴ ماه تمدید کرد و این مهلت تا ۲۴ نوامبر سال جاری میلادی ادامه دارد.

بر اساس این گزارش، تمدید بیشتر مذاکرات به نفع قدرت های جهان خواهد بود زیرا تمدید مذاکرات موجب می شود توافقات موقتی که در زمینه برنامه هسته ای ایران صورت گرفته همچنان حفظ شود، بعنوان مثال توافقاتی که در خصوص کاهش غنی سازی صورت گرفته است و همچنین این تمدید مذاکرات به نفع ایران است، زیرا توافقات اولیه مانع از تحریم های بیشتر آمریکا اروپا علیه ایران می شود.

طبق این گزارش، توافق بر سر تمدید مذاکرات ممکن است پردردسر باشد. ایران ممکن است خواستار امتیازات چشمگیری چون کاهش بیشتر تحریم ها شود. این خواسته ایران ممکن است با مقاومت نمایندگان کنگره آمریکا شود.

لس آنجلس تایمز ادامه داد: با این حال، در ماه‌های اخیر، مخالفت ها با تمدید یک دور دیگر مذاکرات کاهش یافته است. برخی همچون رژیم صهیونیستی که از توافق هسته ای با ایران بیم دارند، اشاراتی کرده اند مبنی بر آنکه ترجیح می دهند به جای یک توافق کاملاً ملایم، مذاکرات تمدید شود.

بر اساس این گزارش، چندین نفر از دیپلمات های ارشد از جمله «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه از احتمال تمدید مذاکرات صحبت کرده اند و «عباس عراقچی» معاون وزیر خارجه ایران اعلام کرده که اتمام مذاکرات در مهلت مقرر چشم انداز روشنی ندارد.

«وندی شرمن» معاون وزیر خارجه آمریکا و مذاکره کننده ارشد تیم آمریکا در مذاکرات هسته ای در سخنرانی روز پنجشنبه هفته گذشته خود هشدار داد که شکست مذاکرات، تنش خطرناکی را هم برای تهران و هم غرب به همراه خواهد داشت.

برخی دیپلمات ها نیز در خصوص تمدید ۶ ماهه مذاکرات سخن به میان آورده اند. به عنوان مثال، «کلیف کاپچن»، کارشناس ایران و رئیس گروه اوراسیا می گوید اگر مذاکرات هسته ای تمدید شود، بعید است که کنگره حداقل تا ماه فوریه که جلسه جدید کنگره آغاز به کار می کند، اقداماتی علیه ایران اتخاذ کند.

برخی از نمایندگان کنگره آماده هستند که در صورت شکست مذاکرات، تحریم های جدید اقتصادی علیه ایران تحمیل کنند.

گروه ۱+۵ و ایران هنوز بر سر برخی موضوعات چون ظرفیت غنی سازی اورانیوم ایران دچار اختلاف هستند و نتوانسته اند به توافقی در این زمینه برسند.

ایران خواستار حفظ قابلیت کنونی غنی سازی خود از جمله ۹ هزار و ۴۰۰ سانتریفیوژ فعال خود که برای غنی سازی اورانیوم استفاده می کند، است و همچنین می خواهد بعد از پایان مدت توافق جامع هسته ای، همانطور که در توافق موقت ژنو نیز آمده است، پرونده هسته ای اش به یک پرونده عادی هسته ای تبدیل شود و برنامه هسته ای خود را ادامه دهد اما کشورهای ۱+۵ می خواهند ظرفیت هسته ای ایران را کاهش دهند.