کدخبر: ۱۰۶۱۴۰ لینک کوتاه

در دیدار ظریف با وزیر خارجه نروژ مطرح شد

توافق هسته ای فصل نوینی را در مناسبات ایران و اروپا رقم می زند

وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با وزیرخارجه نروژ با اشاره به مشکلات برخی از دانشجویان ایرانی در نروژ گفت: وضعیت دانشجویان ایرانی در نروژ برای ما مهم است و علاوه بر این افکارعمومی در جمهوری اسلامی ایران نیز این موضوع را با حساسیت دنبال می کند؛ بنابراین ما خواستار روشن شدن وضعیت برخی از دانشجویان ایرانی که از تحصیل باز مانده اند، هستیم.

به گزارش «اقتصاد نیوز»، «بورگه برنده» وزیر امور خارجه نروژ که به ایران سفر کرده است با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

وزرای امور خارجه دوکشور در این ملاقات پیرامون مناسبات دوجانبه ، تحولات منطقه بویژه مسائل عراق ، سوریه و افغانستان بحث و تبادل نظر کردند.

ظریف در این دیدار با اشاره به سفر وزیر امور خارجه نروژ به تهران تاکید کرد: زمینه برای گسترش مناسبات دو جانبه بیش ازپیش فراهم شده است .

ظریف همچنین در خصوص مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه 1+5 تاکید کرد: در صورتی که حقوق هسته ای جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شود، ایران اماده توافق است.

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص تحولات منطقه بر ضرورت همفکری و تعامل کشورهای منطقه برای غلبه بر بحرانهای موجود بویژه در عراق و سوریه تاکید کرد.

ظریف در خصوص موضوع مواد مخدر، نقش جمهوری اسلامی ایران در جلوگیری از ترانزیت مواد مخدر به کشورهای اروپائی را یاد آور شد و تصریح کرد : ایران در این راه هزینه های مادی و شهدای زیادی را تقدیم کرده است .

بورگه برنده وزیر امور خارجه نروژ نیز در این دیدار با اشاره به رایزنیهای خود با مسئولین جمهوری اسلامی ایران در جریان سفر به تهران بر اهمیت روابط با جمهوری اسلامی ایران و رایزنی با کشورمان در خصوص مسائل منطقه ای تاکید کرد .

وزیر امور خارجه نروژ با اشاره به مذاکرات جاری هسته ای بین گروه 1+5 و کشورمان ابراز امیدواری کرد :این مذاکرات به توافق جامع و نهائی منجر شود.

وی تصریح کرد: این توافق شرایط جدیدی را در مناسبات بین اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی ایران ایجاد خواهد کرد.

برنده همچنین با اشاره به ناآرامی های منطقه افزود: با توجه به شرایط عراق و سوریه، همکاریهای منطقه ای برای غلبه بر مشکلات اجتناب ناپذیر است.

وزیر امور خارجه نروژ در مورد وضعیت دانشجویان ایرانی نیز گفت: دو سوم درخواستهای دانشجویان برای تحصیل در نروژ مورد قبول واقع شده است.