کدخبر: ۱۰۷۱۴۰ لینک کوتاه

با وجود نزدیک شدن به سررسید سوم آذر

مذاکرات ایران و ۱+۵ هنوز وارد فاز اصلی نشده است

طرفین مذاکره کننده پرونده هسته ای ایران از عدم بررسی طرح های قابل اتکا در مذاکرات گله مند هستند.

به گزارش «اقتصاد نیوز» یک هفته مذاکرات فشرده ایران و 1+5 به پایان رسید اما طرفین مذاکره‌کننده هنوز نتوانسته‌اند به توافقی نهایی که برای دستیابی به آن پای میز مذاکره نشسته‌اند، برسند. البته براساس آنچه المیادین خبر داده طی مذاکرات فشرده دیروز که در سه مقطع زمانی صبح، عصر و شب برگزار شد ایران و 1+5 به یک توافق مقدماتی درباره موضوع غنی‌سازی اورانیوم رسیده‌اند . به نظر می‌رسد این توافق در جلسات کارشناسی که برای بررسی جزییات فنی طرح‌های موردنظر تشکیل شده، به دست آمده باشد.

شاید برهمین اساس باشد که طرفین مذاکره‌کننده پرونده هسته‌ای ایران از احتمال تمدید دو روزه مذاکرات پیش از سررسید 24 نوامبر خبر داده اند.این خبر به نقل از منابع روس درز پیدا کرده است و ممکن است برخلاف پیش‌بینی رسانه‌ها نسبت به تمدید مذاکرات تا ماه مارس باشد.

خط و نشان‌های آخر

چهارمین دور مذاکرات فشرده ایران و 1+5 دیروز در وین انجام شد‌. اما براساس اظهارات تیم ایرانی تغیییری در روند این مذاکرات از نشست مسقط تا‌کنون به وجود نیامده است و حرف‌ها و ایده‌ها قابل توجهی مطرح نشده که نیاز به مشورت و تصمیم‌گیری جدی در پایتخت‌ها باشد.

یک منبع نزدیک به هیات‌ مذاکره‌کننده ایرانی به ایسنا می‌گوید: هیات ایرانی در طول دوره‌های اخیر مذاکرات به‌صورت فعال پیشنهادهای مختلفی را همراه با جزییات فنی به طرف مقابل ارائه کرده است اما متاسفانه طرف مقابل به‌جای توجه به این پیشنهادات در رسانه‌های خود ادعا می‌کنند پیشنهادات ایران به گونه‌ای نیست که اگر این کشور به سمت ساخت بمب هسته‌ای حرکت کند، بتواند مانع از آن شود. هر چند که براساس ادعای برخی از رسانه‌های عربی که به آن اشاره شد طرفین مذاکره‌کننده پرونده هسته‌ای ایران در حال رایزنی نسبت به پذیرش طرح جدید در رابطه با موضوع غنی‌سازی اورانیوم هستند.

اظهارات متفاوت و بعضاً متناقض رسانه‌های خارجی نسبت به مذاکرات هسته‌ای ایران و عدم موافقت با طر ح‌های 1+5 شاید همان‌طور که مقامات دستگاه سیاست خارجی کشور می گویند حاکی از هجمه رسانه‌های غربی و عربی نسبت به مقصر نشان دادن ایران در شکست مذا‌کرات باشد.

این در حالی است که پس از ورود جان کری به وین رسانه‌های غربی مدعی شدند که وزیرامورخارجه آمریکا پس از مشورت با شرکای اروپایی‌اش طرح و افکار جدیدی را با خود به وین آورده است. روند مذاکرات و مواضع هیات مذاکره‌کننده ایرانی در وین نشان داد که این ادعای رسانه‌های گروهی غرب و یا برخی از شخصیت‌های عضو هیات‌های مذاکره‌کننده غربی به دور از حقیقت است و آنها هیچ پیشنهاد جدیدی را برای ایران نیاورده‌اند.

موضوعی که منبع نزدیک به هیات مذاکره‌کننده ایرانی نیز با اشاره به آن تاکید می‌کند: رسانه‌های غربی به نقل از برخی مقامات آمریکایی و اروپایی مدعی هستند که طرف غربی پیشنهادهای جدیدی را در این دور از مذاکرات وین ارائه کرده است در حالی که تاکنون هیچ پیشنهاد قابل توجهی از سوی طرف غربی در وین ارائه نشده و جمهوری اسلامی ایران نیز هنوز پاسخ پیشنهادات که در مسقط آرائه کرده را دریافت نکرده است.

تیم مذاکره‌کننده ایرانی قویا بر تلاش نسبت به دستیابی به توافق جامع هسته‌ای در وین تاکید کرده و اعلام می کند هیچ سناریوی جایگزینی در این مرحله وجود ندارد هر چند که فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه انگلیس تاخیر در حصول توافق نهایی را محتمل می داند و آن را رد نمی‌کند.

در هر صورت شاید این آخرین تلاش های تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در آخرین دور از مذاکرات هسته‌ای باشد. مذاکراتی که با ارسال سیگنال‌های صلح‌طلبانه دولت حسن روحانی آغاز شد و ایران و 1+5 را برای دستیابی به توافقی جامع وعادی‌سازی پرونده‌ای 12ساله پای میز کشاند؛ مذاکراتی مبهم اما پرتنش.