کدخبر: ۱۰۷۴۵۷ لینک کوتاه

هرمیداس باوند در گفت وگو با اقتصادنیوز:

توافق در کمتر از چهارماه هم شدنی است

یک استاد روابط بین الملل معتقد است که ایران و ۱+۵ در نشست وین ۸ به یک توافق نیم بند دست یافته بودند، اما به منظور دستیابی به توافق نهایی تصمیم گرفتند چند ماه دیگر هم صبر کنند.

داوود هرمیداس باوند در گفت‌و‌گو با «اقتصاد نیوز» با اشاره به مذاکرات اخیر ایران و 1+5 که نتوانست به توافق هسته‌ای تهران و قدرت‌های بزرگ جهانی منجر شود، اظهار داشت: برخی سفر وزیرخارجه عربستان به وین و ملاقات با وزیرخارجه آمریکا را در این عدم توافق موثر می‌دانند که از دیدگاه بنده این امر چندان محتمل نیست.

او افزود: حضور سعود الفیصل در حاشیه مذاکرات هسته‌ای ایران برای مجاب کردن آمریکا نسبت به لزوم ارائه یک استراتژی سخت افزاری در قبال تهران بود که از سوی جان کری رد شد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: سعودی‌ها خود را بازنده تحولات منطقه به ویژه در قضایای سوریه و مذاکرات هسته‌ای ایران می دانند. بر همین اساس درصدد هستند تا با اعمال فشار بر آمریکا مانع دستیابی به توافق هسته‌ای شوند.

او در رابطه با تهدیدات اسرائیل نیز تاکید کرد: دموکرات‌های آمریکا به ویژه شخص اوباما تلاش‌های بسیاری را نسبت به این تهدیدات انجام داده اند و خوشبختانه تاکنون نیز موفق بوده‌اند.

به گفته باوند البته ممکن است خط و نشان کشیدن‌های اسرائیل برای مذاکرات هسته‌ای ایران، خود را در روی کار آمدن سناتورهای جدید آمریکا نشان دهد و ما شاهد تصویب تحریم‌های جدیدی علیه تهران باشیم.

او با بیان این مطلب که به جهت این سیاست‌بازی‌ها مذاکره‌کنندگان ایران و آمریکا مایل به تسریع در نتیجه‌گیری از مذاکرات هسته‌ای هستند، متذکر شد: البته همین حالا نیز مقدمات دستیابی به این توافق فراهم شده است و تحولات هفته‌های آتی نشان می‌دهد که این مذاکرات چه زمانی به سرانجام می‌رسد.