کدخبر: ۱۰۷۴۵۹ لینک کوتاه

المنار: امنیت بغداد مرهون تلاش های قاسم سلیمانی است

شبکه المنار وابسته به حزب الله لبنان در گزارشی نوشت: سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران، شخصاً فرماندهی نبرد علیه داعش در عراق را برعهده گرفت.

تسنیم نوشت:

تلویزیون المنار در گزارشی به ارزیابی عملکرد سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس به همراه تعدادی از کارشناسان نظامی ایرانی و لبنانی  در نبرد علیه داعش پرداخته و آورده است: این سردار  ایرانی این نبردها را شخصا فرماندهی می کند.

این شبکه در گزارشی تحت عنوان «بغداد... روزی که هواپیمای سلیمانی فرود آمد» اعلام کرد: این سردار ایرانی که کمتر حضور علنی دارد، چند ساعت پس از سقوط موصل به دست تروریست های داعش در ژوئن گذشته، با یک هواپیمای ویژه وارد بغداد شد و تعدادی کارشناس نظامی ایرانی و لبنانی نیز همراه او بودند».

المنار به نقل از منابع آگاه در گزارش خود می افزاید: سردار سلیمانی با مسئولان عراقی نقشه مقابله با خطر داعش را تهیه کردند و بر اساس آن ابتدا باید امنیت بغداد تامین می شد، زیرا بیم آن می رفت تروریست ها که مساحت زیادی از شمال عراق را به اشغال در آورده بودند، به سمت پایتخت پیشروی کنند.

این شبکه به نقل از مبارزان عراقی افزود: سردار سلیمانی بود که دستور آزادی جاده ارتباطی سامراء- بغداد را در ژوئن گذشته صادر کرد و خود شخصا به نیروهایی که عازم آزاسازی این جاده شدند، پیوست.

همچنین او در مهم‌ترین نبردها علیه داعش در کنار مبارزان عراقی بود و با بی‌سیم با آنان ارتباط برقرار می کرد و تحرکات آنان را مدیریت کرده و دستور پیشروی به سمت خطوط دشمن را صادر می کرد.

در این میان تهران اعلام کرد که از آغاز حمله داعش به عراق، علاوه بر ارسال مقادیری سلاح به عراق، تعدادی مشاور نظامی نیز به منظور کمک به نیروهای عراقی و مبارزان کُرد عازم این کشور شدند.

براساس جزییات کمتر فاش شده از زندگی سردار سلیمانی، وی در سال 1980 و در آغاز جنگ تحمیلی عراق با ایران به ارتش پیوست و سپس برای مبارزه با مواد مخدر عازم مرزهای مشترک ایران با افغانستان شد.