کدخبر: ۱۰۸۸۱۷ لینک کوتاه

وزیر صنعت به سوالات نمایندگان مجلس پاسخ داد؛

مزایده خودروهای ممنوعه‌ای که وارد ایران می‌شوند

وزیر صنعت با ارائه آمارهایی در مورد واردات خودرو، خطاب به نمایندگان گفت: ما نمی‌دانیم به کدام سوال جواب دهیم، چرا که از یک سو اعلام می‌شود که چرا شکر زیر قیمت عرضه شد و از سوی دیگر اعلام می‌شود که مردم مستضعف هستند و دلیل گران فروشی چیست.

به گزارش «اقتصادنیوز» محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت یازدهم در نشست علنی امروز مجلس حاضر شد تا به سوالات زهره طبیب‌زاده نوری و سیدناصر موسوی لارگانی در رابطه با واردات بی‌رویه برنج و خودرو سواری لوکس و همچنین عرضه بیش از اندازه برخی اقلام اساسی با قیمت‌های زیر قیمت بازار پاسخ دهد.

نعمت‌زاده بیان کرد: ما نمی‌دانیم به کدام سوال جواب دهیم ، چرا که از یک سو اعلام می‌شود که چرا شکر زیر قیمت عرضه شد و از سوی دیگر اعلام می‌شود که مردم مستضعف هستند و دلیل گران فروشی چیست.

وی ادامه داد: می‌گویند که ما دروغ می‌گوییم اما دروغ را آن کسی می‌گوید که آمار مستند ندارد، آمار ما مستند بوده و براساس آمار حرف می‌زنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد واردات خودروهای لوکس نیز عنوان کرد: دولت به برخی خودروهای 2500 سی سی  اجازه ترخیص نداد که به کالای متروکه تبدیل شد و سازمان کالای متروکه آن را به حراج گذاشت. همچنین بنا به درخواست وزارت صنعت مقرر شد کالاهایی که به گمرک وارد شده و به صورت متروکه درآمده، اجازه ورود نداشته باشند و باید مسترد شوند.

در ادامه مهترین صحبت‌های مطرح شده از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌آید:

زمانی در کشور تولید چغندر شش میلیون تن بود که به دلیل اتخاذ رویکردهای مدیریتی نامناسب به نصف رسیده و همچنین تولید پنبه نیز یک‌سوم شده است.

در خصوص واردات گندم نیز یک میلیون تن بیش از سال گذشته خریداری شد تا ذخیره کشور در این زمینه به اندازه سه تا چهار ماه افزایش داشته باشد.

از یک ماه پیش تاکنون اصلا ثبت سفارش برنج صورت نگرفته است.

در مورد شکر با توجه به اینکه تعرفه 110 درصدی آن را در سال 91 به صفر رساندند و تنها چهار درصد تعرفه گمرکی وجود داشت، واردات بی رویه این کالا تشدید شد.

به دلیل آنکه موجودی شکر و برنج زیاد بود، من کتباً به شرکت بازرگانی دولتی دستور دادم که وارداتی انجام ندهند و آنها نیز غیر از کالاهایی که قبلا سفارش شده بود چنین کاری نکردند.

میزان برنج در 8 ماهه دولت یازدهم در سال 92 این مقدار به یک میلیون و 365 هزار تن رسید و در هشت ماهه نخست امسال نیز به 829 هزار تن کاهش پیدا کرد که بیانگر کاهش وزنی 40 درصدی واردات برنج و همچنین کاهش مالی 40 درصدی این محصول است.

در سال گذشته واردات شکر یک میلیون و 579 هزار تن بوده اما در هشت ماهه نخست امسال 742 تن وارد شده است و مطمئنا تا پایان سال هم آمار آن به هزار تن نخواهد رسید.

براساس آمار موجود در سامانه این شرکت آلمانی 165 هزار دستگاه خودروی بالای 2500 سی سی در این کارخانه تولید شده که تنها شش دستگاه از آن وارد کشور ایران شده است که آن هم یا از مناطق آزاد و قبل از تصویب قانون جلوگیری از واردات خودروهای پرمصرف بوده و اکنون جلوی آن به طورکامل گرفته شده است.

دولت به برخی خودروهای 2500 سی سی نیز اجازه ترخیص نداد که به کالای متروکه تبدیل شد و سازمان کالای متروکه آن را به حراج گذاشت اما بنا به درخواست وزارت صنعت مقرر شد کالاهایی که به گمرک وارد شده و به صورت متروکه درآمده، اجازه ورود نداشته باشد و باید مسترد شود.

در هشت ماهه نخست امسال فقط 133 دستگاه خودرو بالای 2500 سی سی وارد کشور شد که نصف آن متعلق به سفارتخانه‌های خارج از کشور بود که بر طبق قانون مجاز است.

در سال 88، چهل و یک هزار و ششصدو بیست و هشت فقره خودرو خارجی وارد کشور شد.