کدخبر: ۱۱۴۶۲۹ لینک کوتاه

رئیس‌ کمیته روابط خارجی سنا خبر داد

افزایش شانس لایحه الزام تصویب توافق هسته‌ای در سنای آمریکا

رئیس کمیته روابط خارجی سنا می‌گوید تنها به دو تا سه رأی دیگر نیاز دارند تا بتوانند حق رئیس‌جمهور آمریکا برای وتوی لایحه نظارت کنگره بر هرگونه توافق هسته‌ای با ایران را سلب کنند.

سناتور «باب کورکر» رئیس کمیته روابط خارجی سنا روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه «فاکس‌نیوز» تصریح کرد که حمایت 64 تا 65 سناتور آمریکایی از لایحه نظارت کنگره بر هرگونه توافق نهایی هسته‌ای با ایران را به دست آورده است و تنها به دو رأی دیگر نیاز دارد تا حق وتو اوباما را در این لایحه سلب کنند.

وی تأکید کرد که این لایحه، «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا را وادار می‌کند تا قبل از امضای هرگونه توافق نهایی هسته‌ای با ایران، آن را در اختیار سنا برای تأیید نهایی قرار دهد.

«لایحه 2015 بازبینی توافق هسته‌ای ایران» با پشتیبانی سناتور «باب کورکر» و «رابرت منندز»، رئیس‌جمهور آمریکا را موظف می‌کند، متن هرگونه توافق هسته‌ای با ایران را قبل از تأیید در اختیار کنگره قرار دهد و همچنین دولت آمریکا را به مدت 60 روز از تعلیق تحریم‌های کنگره علیه ایران منع می‌کند.

مجری شبکه فاکس‌نیوز از این سناتور آمریکایی پرسید: کاخ سفید گفته است که رئیس‌جمهور آمریکا این نوع لایحه‌ای که شما پیشنهاد دادید را وتو می‌کند. اگر رئیس‌جمهور چنین کاری انجام دهد، آن‌وقت شما به 51 رأی یا حتی 60 رأی نیاز ندارید بلکه به 67 رأی نیاز دارید که این به مفهوم جلب حمایت 13 دموکرات است تا بتوانید بر حق وتو اوباما غلبه کنید. آیا شما 67 رأی دارید؟

کورکر در پاسخ گفت: نمی‌دانم که 67 رأی داریم یا خیر. با حساب حامیان این لایحه و در صورتی‌که تمامی جمهوری‌خواهان از این لایحه حمایت کنند، باید ببینیم وضع به چه شکلی درمی‌آید اما اگر درست اطلاع‌رسانی شده باشد، تا به امروز 64 تا 65 رأی در اختیار داریم.

این سناتور آمریکایی تأکید کرد که در حال حاضر پی بردن به محتوای توافق با ایران دشوار است و گفت: «آنها تصویری عکس آنچه که در آمریکا گزارش شده است، ارائه دادند و همان‌طور که می‌بینید، ظریف در واقع جان کری را به دلیل ارائه نکات مذاکرات که تنها هدف آن خشنود کردن کنگره بود، مورد چالش قرار داد.»

کورکر ادامه داد: بنابراین شفاف‌سازی‌های زیادی باید صورت گیرد و بسیاری از جزئیات در این برهه از زمان نامشخص است و بنابراین نمی‌دانم که چگونه افراد واقعاً می‌توانند به این مسئله پی ببرند که این توافق با ایران یک توافق خوب یا بد برای شهروندان آمریکایی است.

وی در پایان تأکید کرد: به همین دلیل کنگره می‌بایست از طرف مردم آمریکا، نقشی را ایفا کند. آنچه که احتمالاً مردم آمریکا در حال حاضر نمی‌دانند، این است که احتمالاً پیوست‌های محرمانه‌ای وجود دارد که بسیار حائز اهمیت است.

منبع: خبرگزاری فارس