کدخبر: ۱۱۵۶۱۶ لینک کوتاه

منافع توافق با ایران برای اقتصاد آمریکا

توافق هسته‌ای با وال‌استریت چه‌می‌کند؟

گرچه درصورت انعقاد توافق جامع هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های بزرگ جهان، ممکن است کنگره آمریکا با برداشته شدن تحریم‌ها علیه ایران مخالفت کند، اما قطعا شرکت‌های آمریکایی که تمایل ندارند ببینند تنها اروپایی‌ها از تجارت با ایران سود می‌برند، بیکار ننشسته و بر کنگره فشار خواهند آورد تا تحریم‌ها علیه ایران برچیده شود.

به گزارش اقتصادنیوز،  به نقل از پایگاه رسانه‌ای-خبری استریت، قدرت‌های اصلی جهان، در شرف دستیابی به یک توافق جامع هسته‌ای با ایران هستند. درصورتی‌که طرفین بتوانند تا تاریخ 30 ژوئن با هم به توافق برسند، لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران می‌تواند تا پایان سال امکانپذیر شود. دستیابی به این پیروزی دیپلماسی جهانی، پس از 35 سال تقابل جهانی با این کشور، می‌تواند بیش از همه به نفع بازار بورس آمریکا تمام شود.

تاثیر توافق هسته‌ای ایران بر نرخ بهره و کسری بودجه آمریکا
کاهش تقابل و تنش با ایران، می‌تواند اصلی‌ترین عامل بی‌ثباتی ژئوپولتیک را از بازار بورس اوراق بهادار آمریکا برچیند. تاثیر این توافق را می‌توان همانند فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی دانست. از فواید این توافق می‌توان به این نکته اشاره کرد که آمریکا دیگر با تهدید نظامی کمتری روبرو خواهد شد و درنتیجه این مساله به ایالات‌متحده اجازه می‌دهد تا از میزان بودجه نظامی خود بکاهد.

بنابر اعلام موسسه بین‌المللی مطالعات صلح استکهلم، هزینه های نظامی، 610 میلیارد دلار، یعنی 3.5 درصد از تولید ناخالص ملی ایالات متحده را در سال 2014 میلادی تشکیل داده‌است.‌ علاوه‌براین، در تمامی ادوار، درآمد کلی این کشور از مالیات نیز افزایش یافته و پیش‌بینی می‌شود امسال به اوج خود برسد. بنابراین، تلفیقی از کاهش بودجه نظامی و افزایش درآمد نقدی دولت آمریکا از مالیات، می‌تواند منجر به کاهش صدور اوراق قرضه دولتی و ازسوی دیگر کاهش کسری بودجه این کشور می‌شود. ازسوی دیگر، صدور اوراق قرضه‌کمتر، می‌تواند منجر به تقویت دلار شده و کاهش نرخ بهره نیز، رشد اقتصادی را تقویت کند.

اقتصاددانان دریافته‌اند که میان نرخ بهره و کسری بودجه، رابطه متناظری وجود دارد. اما اینکه کسری بودجه تا چه اندازه می‌تواند نرخ بهره را تحت تاثیر قرار دهد، همچنان محل بحث است. مطالعات انجام شده ازسوی «توماس لوباخ»، اقتصاددان و از اعضای هیئت اجرایی فدرال رزرو نشان می‌دهد، درحالیکه نسبت پیش‌بینی شده کسری بودجه به GDP ، یک صدم درصد افزایش یابد، نرخ بهره بلند‌مدت حدود 25 صدم درصد افزایش می‌یابد.

همچنین، مطالعات دو اقتصاددان دیگر به نام‌های «کلن هوبارد» و «اریک انگن»، نشان می‌دهد وقتی بدهی‌های دولتی به میزان یک درصد تولید ناخالص ملی افزایش یابد، نرخ بهره حدود دو صدم درصد کاهش می‌یابد. این مطالعات نشان می‌دهند که یک بودجه متعادل می‌تواند نرخ بهره را چیزی حدود یک دهم تا یک صدم درصد کاهش دهد.

تاثیر قیمت نفت
برچیده شدن تحریم‌های اتحادیه اروپا و ایالات متحده، علیه ایران، می‌تواند قیمت نفت را به دلیل باز شدن بازارهای جهانی به‌روی موج جدید تامین نفت ازسوی ایران، کاهش دهد. این کشور 80 میلیون نفری، از نظر داشتن ذخایر نفتی جهان، رتبه چهارم و از نظر ذخایر گاز طبیعی، رتبه دوم جهان را در اختیار دارد. بنابر اعلام آژانس اطلاعات انرژی ایالات متحده، ایران همچنین 13 درصد از ذخایر نفتی اوپک، و 10 درصد از ذخایر نفتی جهان را دراختیار دارد. برآوردها از ذخایر نفتی ایران نشان می‌دهد این کشور دستکم 30 میلیون بشکه ذخیره نفتی دارد. همچنین، پیش‌بینی می‌شود با برداشته شدن تحریم‌ها، ایران تا سال 2016، روزانه 700 هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت خود بیفزاید.

البته نفت ارزان یا گران، هردو برای آمریکا خبر خوشی محسوب می‌شود. کاهش قیمت بنزین به مصرف‌کنندگان این امکان را می‌دهد تا بتوانند پول خود را در بخش‌های دیگر نیز هزینه کنند. هزینه بنزین، حدود پنج‌درصد از هزینه کل خانوارهای آمریکایی را به‌خود اختصاص می‌دهد. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که میانگین هزینه خانوارهای آمریکایی برای بنزین، در سال 2015، نسبت به سال 2014، حدود 550 دلار کمتر خواهد بود. 

به عبارت دیگر، نفت ارزان، میزان فروش و سود در بخش انرژی را کاهش می‌دهد. در نتیجه، کمپانی‌ها باید نسبت به کاهش نیروی انسانی و سرمایه‌گذاری خود اقدام کنند که این مساله بخصوص برای ایالات وابسته به نفتی نظیر «داکوتای شمالی» و «تگزاس» دردناک‌تر خواهد بود.
 
ریسک سرمایه‌گذاری
ایالات متحده، همچنان نگاه خصمانه‌ای به ایران دارد. نتایج مذاکرات هسته‌ای بسیار غیرقابل پیش‌بینی است. هنوز هیچ‌کس نمی‌داند که چه نوع توافقی حاصل خواهد شد؛ حتی درصورت انعقاد توافق جامع، اعضای کنگره آمریکا نیز می‌توانند با برداشتن تحریم‌ها علیه ایران مخالفت کنند. اما شرکت‌های آمریکایی درصورتیکه ببینند همتایانشان در اروپا، درحال سود بردن از برقراری روابط تجاری با ایران هستند، می‌توانند بر اعضای کنگره فشار بیاورند تا آنها نیز تحریم‌ها علیه ایران را پایان بخشند.

درصورتی‌که مذاکرات با ایران به نتیجه نرسد، بازارهای بورس، احتمالا تمامی سود و افزایش اولیه‌ای را که با نشانه‌های مثبت توافقات اولیه به‌دست آورده بودند، احتمالا از پس خواهند داد.