کدخبر: ۱۲۰۳۷۱ لینک کوتاه

با حضور دیپلمات‌های همه کشورهای دخیل

مذاکرات هسته‌ای از امروز با فشردگی بیشتر دنبال می‌شود

دیپلمات‌های ارشد روسیه و چین نیز امروز (جمعه) به مذاکره کنندگان ایران، آمریکا و اروپا خواهند پیوست تا گفتگوها برای دستیابی به توافق هسته‌ای جامع با فشردگی بیشتری در وین ادامه یابد.

روز گذشته (پنج‌شنبه) و در دومین روز مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 دیپلمات‌های ارشد ایرانی با طرف‌های اروپایی و آمریکایی خود دیدار کردند.

دو نشست روز گذشته بین سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزیر امور خارجه کشورمان؛ هلگا اشمید،‌ مدیر سیاسی اتحادیه اروپا؛ و وندی شرمن، مدیر کل سیاسی وزارت خارجه آمریکا؛ برگزار شد.

اکنون معاونین و مدیران سیاسی وزارتخانه‌های سه کشور اروپایی نیز در وین حضور دارند و انتظار می‌رود که با پیوستن مذاکره کنندگان چینی و روسی، از امروز (جمعه) دیدارها فشردگی و تنوع بیشتری به خود بگیرند.

پزشکان جان کری، وزیر خارجه آمریکا که در حادثه دوچرخه سواری دچار شکستگی پا شد، به وی اجازه سفر تا چند روز آینده را نمی‌دهند و اینگونه که از گزارش‌ها برمی‌آید وی قرار است بعد از 25 ژوئن (4 تیر) به مذاکرات هسته‌‌‌ای بپیوندد.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، نیز امروز (جمعه) اعلام کرد که وزرای خارجه ایران و گروه 1+5 احتمالا بین 25 تا 30 ژوئن (4 تا 9 تیر) به مذاکرات هسته‌ای خواند پیوست. وی می‌گوید که طی ساعات آتی امروز زمان دقیق حضور وزرای خارجه مشخص خواهد شد.

طی چند روز گذشته شاهد گزارش‌هایی درباره احتمال تمدید مذاکرات بودیم اما حضور وزرای خارجه در روزهای پایانی مشخص خواهد کرد که چه سرنوشتی در انتظار چهارمین ضرب‌الاجل خودخوانده بین ایران و گروه 1+5 خواهد بود. عراقچی درباره حضور وزرای خارجه می‌گوید: احتمالاً تعدادی از اختلافات که مقداری کلیدی و اساسی‌تر است برای روزهای آخر می‌ماند تا وزرا ملحق شوند و در سطح آنان تصمیم گیری شود.

وی احتمال تمدید مذاکرات را نیز رد نکرد: ما به تاریخ مشخصی پایبند نیستیم و یک تاریخ مشخص برای ما مقدس نیست، آنچه برای ما ارزش دارد توافقی مطلوب است که حقوق ملت ایران در آن رعایت و خواسته‌های ما در آن تأمین شود، اگر لازم باشد که بیشتر بمانیم این کار را حتماً خواهیم کرد.

منبع: تسنیم