کدخبر: ۱۲۲۰۸۹ لینک کوتاه

اوباما: هر مصوبه‌ای را که مانع اجرای توافق هسته‌ای باشد، وتو می‌کنم

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا در واکنش به اعلام دستیابی ایران و گروه ۱+۵ به توافق جامع هسته‌ای گفت: توافق، خط قرمزهای ما را رعایت کرده است و من هر قانونی در کنگره را که مانعی بر سر راه این توافق باشد، وتو خواهم کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا در واکنش به توافق جامع هسته‌ای ایران و گروه 1+5 گفت:‌ توافق جامع و بلندمدت با ایران مانع دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای می‌شود. این نشان می‌دهد که دیپلماسی آمریکا می‌توانن سبب تغییر واقعی و معنادار شود. بگذارید هیچ وقت از روی ترس مذاکره نکنیم و البته بگذاریم هیچ وقت از مذاکره نترسیم.

باراک اوباما در این گفت‌وگوی خبری که در ساعت 7 صبح به وقت محلی برگزار شده، افزود: در این توافق همه خطوط اساسی ما رعایت شده است. همه راه‌ها برای سلاح هسته‌ای مسدود شده است.

رئیس‌جمهور آمریکا درباره مفاد این توافق هسته‌ای گفت که ایران باید ذخایر مواد هسته‌ای خود را به بسیار کمتری از آن حدی که برای ساخت یک بمب هسته‌ای لازم است برساند.

اوباما افزود که بازرسان هسته‌ای سازمان ملل به هر جایی که در ایران ضروری باشد، دسترسی خواهند داشت. این ترتیبات و قرار و مدار دائمی است.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین ادعا کرد در صورتی که ایران توافق را نقض کند، همه تحریمها بازخواهند گشت.

وی با اشاره به انتقادات داخلی و خارجی منتقدان کاخ سفید درباره توافق هسته‌ای گفت که عدم حصول توافق هسته‌ای با ایران به معنای احتمال جنگ بیشتر در خاورمیانه است.

باراک اوباما با هشدار به منتقدان داخلی آمریکا درباره توافق هسته‌ای خود هشدار داد که خروج از این توافق اقدامی غیرمسئولانه خواهد بود. او البته گفت که از بررسی توافق در کنگره استقبال می‌کند.

رئیس‌جمهور آمریکا با هشدار به مخالفان به ویژه جمهوریخواه خود در کنگره این کشور گفت که هرگونه تلاش تقنینی و طرحی که مانع اجرایی شدن توافق هسته‌ای با ایران شود را وتو می‌کند.

رئیس‌جمهور آمریکا به مواضع رژیم صهیونیستی درباره مذاکرات هسته‌ای هم اشاره کرد و گفت که آمریکا «به تلاش بی سابقه خود در تقویت امنیت اسرائیل ادامه خواهد داد».

اوباما درباره مسیر آینده توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 هم تصریح کرد:‌«این توافق فرصتی برای حرکت در یک مسیر جدید فراهم می‌کند. ما باید آنرا غنیمت بشماریم».

وی در پایان این کنفرانس خبری که در کنار او جو بایدن هم حضور داشت،‌ از تلاش‌های وزیر خارجه خود تشکر کرد و گفت:‌«از تلاش‌های جان کری به خاطر امنتر کردن کشور از طریق توسل به دیپلماسی اساسی و اصولی تشکر می‌کنم».

منبع: فارس