کدخبر: ۱۲۴۸۹۹ لینک کوتاه

معاون اجرایی رییس جمهور:

ثبات و آرامش مهم‌ترین عامل حضور سرمایه‌گذار خارجی در ایران است

معاون اجرایی رییس جمهور گفت: ثبات و آرامشی که با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در ایران ایجاد شده، مهمترین عامل حضور سرمایه گذاران خارجی در کشور است.

محمد شریعتمداری شامگاه دوشنبه در نشست هم اندیشی همدانی های مقیم خارج از کشور در همدان افزود: با روی کارآمدن دولت تدبیر و امید علاوه بر ثبات و آرامش، انسجام در عرصه های اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی ایجاد شده است.

وی اضافه کرد: قبل از دولت تدبیر و امید نرخ تورم به صورت فزاینده ای در کشور رشد می کرد و سرمایه گذار نمی توانست با این نرخ تورم فعالیت کرده و حرکت معقولانه ای را پیش بینی کند.

وی اظهار کرد: نرخ تورم به عنوان یک عنصر مزاحم شناسایی شد در شرایطی که ثبات در قیمتها وجود نداشت و بی ثباتی در اقتصاد ایجاد شده بود و دولت تلاش کرد این ثبات را برگرداند.

معاون اجرایی رییس جمهور ادامه داد: استفاده از ابزارهای پولی، مالی، تجاری، ایجاد تعادل در پرداختها و الزام بخشیدن به نظام بانکی از سیاستهای گوناگونی بود که اعمال شد تا این ثبات ایجاد شود و نرخ تورم نزدیک به 25 واحد کاهش یافت.

شریعتمداری افزود: یکی از کارهایی که در دستور کار دولت قرار گرفت این بود که شورای پول و اعتبار هزینه مالی طرحها را متناسب با کاهش تورم کاهش دهد.

وی ادامه داد: کمبود منابع به دلیل محدودیتهای ناشی از تحریم موجب شد که بانکها نتوانند سرمایه های خود را به میزان مورد نیاز افزایش دهند تا چند برابر سرمایه خود اعطای تسهیلات کنند.

وی اضافه کرد: دولت اکنون به این سمت و سو می رود که نرخ بانکی را متناسب با نرخ تورم کاهش دهد تا بتواند سرمایه بانکی را افزایش دهد تا خود بانکها در رقابت با یکدیگر نرخ سودشان را کاهش دهند.

معاون اجرایی رییس جمهور با بیان اینکه به عنوان یکی از عوامل ثبات در نظام اقتصاد کشور باید به نرخ تورم توجه کرد گفت: براساس اعلام نوبخت معاون رییس جمهوری نرخ تورم در مرداد ماه نسبت به تیرماه یک واحد درصد کاهش داشته است.

شریعتمداری ثبات در بازار ارز را یکی دیگر از فعالیت های دولت تدبیر و امید عنوان کرد و گفت: نرخ ارز اگر به صورت دستوری باشد مشکلات زیادی را ایجاد می کند چرا که باید روند طبیعی خود را طی کند.

وی با بیان اینکه نوسان نرخ ارز به صورت غیرمتعارف به سود اقتصاد ایران نیست گفت: 37 درصد ارزش محصولات تولید داخلی وابسته به نرخ ارز خارجی دارد.

وی افزود: دولت تلاش کرده شاخص نرخ ارز را کنترل کرده و به میزان 42 درصد کاهش دهد و دومین لنگر ثبات در اقتصاد کشور ثبات در نرخ ارز است و دولت به این سمت در حال حرکت است.

شریعتمداری گفت: فضای کسب و کار در ایران وجود نداشت به ویژه در شرایط تحریم صدور مجوز افزایش پیدا کرد و این امر مشکلات زیادی بر سر راه صادرکنندگان ایجاد کرده بود.

معاون رییس جمهور ادامه داد: در این شرایط هدفمند کردن یارانه ها به جای کمک به تولید به سمت نقدی رفت و هیچ تاثیر جدی در اقتصاد ایران نداشت.

شریعتمداری گفت: با این روش اشتغال در نقاط محروم از بین رفت و بسیاری از قالیبافان به ویژه در همدان دست از کار کشیدند و فرهنگ بیکاری حاکم شد و به جای تولید، منابع در جای دیگر رفت.

وی اضافه کرد: از مجموع 80 میلیون نفر، 77 میلیون نفر از یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی استفاده می کنند که این خلاف قانون است و موجب تورم در اقتصاد ایران شده است.

روج از انزوا اولین برنامه دولت تدبیر و امید بود
شریعتمداری افزود: اولین برنامه که در دستور کار دولت قرار گرفت خروج ایران از انزوا بود که به دلیل برخی از رفتارهای زیاده خواهان ایجاد شده بود.

وی گفت: ایران به صورت ناباورانه وارد یک هماورد سیاسی خارجی در صحنه بین الملل شد و با این عزت که امروز در برجام مندرج است از این مصاف بین المللی با موفقیت خارج شد.

وی افزود: فرزندان این آب و خاک با درایت، دقت و عزت بدون کوتاه آمدن از اصول و ارزشهایی که به آن معتقد بودند حماسه خلق کردند.

وی ادامه داد: در این شرایط امیدها تازه شد و هیاتهای خارجی و اروپایی برای حضور در ایران از یکدیگر سبقت می گیرند که البته ایران به این موضوع مفتخر نیست بلکه ایران به دنبال صلح، ثبات و آرامش در کشور است.

وی اضافه کرد: ایران با همه ملتهای جهان در صلح و آرامش زندگی می کند و این شعار برخاسته از اعتقادات دینی و سابقه ملی و میهنی است.

در این هم اندیشی سرمایه گذارانی از آلمان، ایتالیا، مالزی، هند، بلژیک، کانادا و سوئد نیز حضور داشتند و مسایل و مشکلات خود را مطرح کردند. معاون اجرایی ریاست جمهوری یک روز قبل از بیست و یکمین سفر کاروان تدبیر و امید به استان همدان سفر کرده است.

منبع: ایرنا