کدخبر: ۱۳۵۹۱۷ لینک کوتاه

جدال لفظی ظریف و شاهزاده سعودی در نشست «داووس»

خبرگزاری رویترز در یک خبر اختصاصی از جدال لفظی میان شاهزاده سعودی و وزیر خارجه ایران در نشست پشت درهای بسته مجمع جهانی اقتصاد «داووس» سوئیس در خصوص موضوع سوریه خبر داد.

 خبرگزاری رویترز گزارش کرد که چهره‌های برجسته ایرانی و عربستان سعودی در نشست محرمانه‌ای که در مجمع جهانی اقتصاد «داووس» برگزار شده بود، با یکدیگر وارد یک جدال لفظی شدند.

طبق این گزارش، این جدال لفظی بین «ترکی الفیصل» شاهزاده سعودی و «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران در نشست محرمانه روز چهارشنبه هفته گذشته صورت گرفت.

بنا به این گزارش، این بن‌بست بخشی از دلایل عدم برگزاری مذاکرات صلح سوریه است که قرار بود در هفته آینده در ژنو برگزار شود.

هیچ‌گونه توافقی در زمینه افرادی که می‌بایست نمایندگی معارضان سوری را در این نشست برگزار کنند، صورت نگرفت و معارضان مورد حمایت ریاض تقاضا کردند که روسیه در وهله اول حملات هوایی در سوریه را متوقف کند.

یکی از حاضران این نشست گفت که طرفین در این نشست پاسخگوی طرف مقابل نبودند و به حرف یکدیگر توجهی نداشتند.

رویترز گزارش کرد، یک عکاس، از ظریف و فیصل در بیرون از اتاق هنگام دست دادن عکس گرفته است که اجازه توزیع این عکس داده نشده است.

با این حال، ظریف برگزاری هرگونه نشست محرمانه با «ترکی الفیصل» رئیس سابق اطلاعات عربستان و سفیر کشورش در آمریکا را رد کرد و در یک کنفرانس خبری در این باره گفت: «هیچ نشست محرمانه‌ای برگزار نشده است».

ترکی در گفت‌وگو با رویترز تأیید کرد که در نشست با ظریف و دیگران شرکت کرده است، اما اظهارنظری درباره آنچه در این نشست گفته شده، نکرد.

طبق این گزارش، «استفان دی میستورا» نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، «کوفی عنان» دبیرکل سابق سازمان، «عمرو موسی» دبیرکل سابق اتحادیه عرب از مصر، وزرای خارجه ایتالیا و اتریش و مقاماتی از ترکیه و چندین کشور غربی نیز در این میز مذاکره حضور داشتند.

حاضران نشست اعلام کردند که دی میستورا نشست را با گفتن این مطلب آغاز کرد که زمان برگزاری مذاکرات صلح ژنو فرارسیده است زیرا قدرت‌های خارجی همگی خواستار یک راه‌حل سیاسی برای ناآرامی‌های سوریه هستند.

این گزارش می‌افزاید، با این حال، برخی از سخنرانان، انگیزه روسیه برای مداخله در درگیری‌های سوریه از ماه سپتامبر ۲۰۱۵ تاکنون را زیر سؤال بردند. آنها ابراز تردید کردند که مسکو و تهران خواستار توافقی باشند که شامل کناره‌گیری احتمالی «بشار اسد» از قدرت در سوریه باشد.

رویترز ادامه داد که ظریف تأکید کرد که ایران از یک راه‌حل سیاسی در سوریه حمایت می‌کند و در نهایت در سال گذشته زمانی که به دیپلماسی مشترک بین‌المللی درباره سوریه دعوت شد، یک طرح چهارنکته‌ای صلح برای سوریه ارائه کرده بود. ایران برای سالها به اصرار عربستان و آمریکا حذف شده بود.

طبق این گزارش، ظریف بدون آنکه از ریاض نام ببرد، به انتقاد از کشورهایی پرداخت که در آتش فرقه‌گرایی دمیده و از آن سوء استفاده کرده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها، ظریف در کنفرانس خبری خود، عربستان سعودی را به صرف میلیون‌ها دلار برای لابی‌گری در کنگره آمریکا علیه برجام متهم کرد و گفت که ریاض بعد از حادثه مقابل سفارت خود در تهران، وحشت کرد و لازم است که سعودی‌ها «باید عاقلانه عمل می‌کردند».

فیصل نیز در در واکنش به اظهارات ظریف در پشت درهای بسته نقش ایران در سوریه را مورد انتقاد قرار داد و به ظریف گفت: «من واقعاً چیزی را که می‌گویی دوست دارم، اما وقتی به کارهایی که می‌کنید نگاه می‌اندازم، متحیر و متعب می‌شوم».

حاضران این نشست محرمانه اعلام کردند که ترکی فیصل، ایران را به داشتن ۱۰ هزار مبارز در سوریه در حمایت از اسد متهم کرد و رهبر سوریه را «تروریستی» معرفی کرد که «مردم خود را می‌کشد» و مستقیماً توسط تهران در قدرت نگه داشته شده است.

یکی از حاضران گفت که اظهارات شاهزاده سعودی بسیار تند و زننده‌تر از انتظار بود و برخی از حاضران نشست را متحیر کرد.

یکی از حاضران نشست ادامه داد که ظریف به این حمله ترکی در نشست پاسخ نداد و باقی نشست بی‌نتیجه بود. دی میستورا نیز ابراز تأسف کرد که «این سومین سال است که درباره سوریه حرف می‌زنیم و به هیچ نتیجه‌ای نمی‌رسیم».

منبع: فارس