کدخبر: ۱۳۷۳۱۸ لینک کوتاه

سخنگوی وزارت امور خارجه:

تصمیمی برای تأسیس دفاتر حافظ منافع تهران و ریاض نگرفته‌ایم

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه تأسیس دفتر حافظ منافع میان دو کشور به تصمیم هردوی آنها بستگی دارد، گفت: در رابطه با ایجاد دفتر حافظ منافع با عربستان سعودی، هنوز تصمیمی نگرفته‌ایم.

نشست خبری حسین جابری انصاری سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه صبح امروز و همزمان با ایام الله دهه فجر، با حضور خبرنگاران رسانه های داخلی و خارجی در محل ساختمان شماره ۹ وزارت امور خارجه برگزار شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره موضوع تسهیل در صدور روادید میان ایران و اتحادیه اروپا، گفت: در هفته‌های اخیر صراحتاً روند بهبود روابط و آغاز صدور تسهیلات به حد قابل ملاحظه‌ای رسیده است؛ به گونه‌ای که همکاری‌های ما با اروپا مبتنی بر منافع مشترک و حفظ استقلال و حاکمیت ملی کشورها، وارد شرایط جدیدی شده است.

جابری انصاری همچنین درباره میزان قطعی بودن سفر بهار آینده فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران، تصریح کرد: آنچه قطعی است، سفر خانم اشمیت (معاون موگرینی) است که طی امروز و فردا مذاکراتی با مقامات ذیربط وزارت امور خارجه در تهران خواهد داشت و توافق شده است که گفتگوهای دوطرفه و متناوبی میان تهران و بروکسل انجام شود و این گفتگوها نیز هر ۶ ماه یکبار تکرار خواهد شد و امروز اولین دور این گفتگوهاست.

وی همچنین از سفر وزیر امور خارجه کشورمان به مقر اتحادیه اروپا در بروکسل در آینده نزدیک خبر داد که در قالب توافق‌های صورت گرفته با اتحادیه اروپا انجام می‌شود.

وی همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگار دیگری درباره درخواست سه عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا برای صدور روادید و سفر به ایران و نظارت بر انتخابات جمهوری اسلامی ایران، گفت: آنچه اتفاق افتاده، یک اقدام سیاسی تبلیغی بوده و با هدف جنجال‌آفرینی است؛ سیاست جمهوری اسلامی ایران به طور کاملاً روشن و از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، جلوگیری از هر گونه مداخله خارجی در کشور بوده است.

جابری انصاری تصریح کرد: دریافت روادید نیز در کمیته ویژه‌ای در وزارت امور خارجه بررسی می‌شود و در رابطه با اتباع آمریکایی نیز این درخواست بررسی و پاسخ داده خواهد شد.

وی درباره سفر هفته گذشته ظریف به انگلیس و تاثیر این سفر در ارتقای سطح روابط دیپلماتیک میان تهران و لندن نیز گفت: این سفر برای شرکت در اجلاس کمک‌های انسانی به سوریه بود، اما در کنار آن مجموعه اقدامات و گفتگوهایی نیز با مقامات انگلیسی انجام شد و دولت انگلستان آمادگی خود را برای صدور روادید برای اتباع خود در ظرف سه هفته اعلام کرد و در رابطه با توسعه روابط سه‌جانبه نیز گفتگوهای خوبی انجام شد.

جابری انصاری افزود: اینکه سطح روابط سیاسی و دیپلماتیک دو کشور چه میزان خواهد بود، بر اساس قانون مصوب مجلس و تصمیمات ملی تعیین خواهد شد، اما تاکنون هیچ تصمیمی در این رابطه اتخاذ نشده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره احتمال تاسیس دفتر حافظ منافع میان ایران و عربستان سعودی در پی قطع روابط دیپلماتیک ریاض با تهران، اظهار داشت: در شرایط قطع روابط سیاسی و دیپلماتیک میان کشورها، ساز و کار موجود، شکل‌گیری دفتر حافظ منافع است که البته این مسئله خود به خود انجام نمی‌شود و با تصمیم دو طرف صورت می‌گیرد.

جابری انصاری خاطرنشان کرد: اگر هر دو کشور به این نتیجه برسند که منافعی از جمله در رابطه با اتباع وجود دارد، حتماً چنین اقدامی می‌کنند، اما در رابطه با ایران و عربستان هنوز چنین تصمیمی گرفته نشده و اگر توافقی صورت گیرد، به استحضار ملت ایران خواهد رسید.

جابری انصاری در پاسخ به سؤال دیگری درباره سطح حضور جمهوری اسلامی ایران در اجلاس امنیتی مونیخ، عنوان کرد: برای این اجلاس در عالی‌ترین سطوح دعوت شده که بر این اساس آقای ظریف در این اجلاس حضور خواهد یافت و در حاشیه آن نیز گفتگوهای بین‌المللی درباره بحران سوریه در دست برنامه‌ریزی است که در صورت نهایی شدن، وزیر امور خارجه در این گفتگوها نیز شرکت می‌کند.

منبع: مهر