کدخبر: ۱۳۸۳۷۱ لینک کوتاه

عبدالله نوری مردم را به مشارکت گسترده در انتخابات فراخواند

«عبدالله نوری» وزیر پیشین کشور و فعال سیاسی با صدور بیانیه ای، همه مردم را به «حضور گسترده» در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در روز جمعه آینده - هفتم اسفند - دعوت کرد و از آنها خواست «فهرست کامل » مورد نظر خود را به صندوق ها بیندازند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در بیانیه ای که روز دوشنبه انتشار یافت، گفت:« باید بدانیم که رای دادن بهتر از رای ندادن است و رای کامل دادن هم بهتر از رای ناقص دادن است.

وی در بیانیه اش نوشته است: «ملت بزرگ ایران،37 سال پیش، در تداوم جنبش آزادی خواهانه ای که با مشروطیت آغاز کرده بود، با رهبری امام خمینی(ره)، انقلابی شکوهمند و سترگ پدید آورد تا خودکامگی، استبداد و فردسالاری را برچیند و نظامی عادلانه، قانون مدار و مردم سالار برپا سازد و برپایه تعالیم و آموزه های رهایی بخش اسلام، الگویی از جمهوری را بنیان گذارد که حقوق مردم را محترم بدارد و راه پیشرفت و آبادانی ایران را هموار کند.»

در ادامه این بیانیه آمده است: رکن اصیل و نوبنیاد در اندیشه سیاسی امام، هم سو با خواست همگان، پذیرش نقش مردم در حکومت و به رسمیت شناختن حقوق و حضور آنان در تعیین سرنوشت خود و جامعه بود. قانون اساسی نیز با شناسایی این حق به عنوان حقی که از سوی خداوند به انسان واگذار شده و هیچ کس نمی تواند آن را سلب کند یا در خدمت منافع فرد یا گروهی خاص قرار دهد، رای ملت را میزان قرار داده و تاکید می کند که “هیچ مقامی حق ندارد آزادی های مشروع را هر چند با وضع قوانین و مقررات، از مردم سلب کند”. بر این اساس، ساختار حقوقی جمهوری اسلامی، پیوند و یگانگی دولت و ملت را با انتخابی بودن قوا و نهادهای سیاسی نظام تضمین می کند و انتخاباتِ اعتماد آفرین را به عنوان روشی موثر برای تحقق جمهوریت به رسمیت می شناسد.

عبدالله نوری در بیانیه اش می افزاید: پیشرفت و اعتلای نظام جمهوری اسلامی در گرو اعتماد به مردم و فراهم کردن مقدمات و شرایط لازم برای نقش آفرینی آنان در تعیین سرنوشت خویش است. در این راستا نهادهای گوناگون حاکمیت باید کوشش کنند با گشایش فضای سیاسی، زمینه را برای مشارکت و حضور نیروهای گوناگونی که قانون اساسی را به عنوان چارچوب فعالیت سیاسی پذیرفته اند، فراهم سازند.

وی در این بیانیه، حل مشکلات کشور را در گرو همراهی و مشارکت همه نیروهای موثر دانسته و در این زمینه از عملکرد نهادهای نظارتی در بررسی صلاحیت نامزدها به شدت انتقاد کرده است چرا که به عقیده وی، در عمل انتظارها برآورده نشد و « با حذف بسیاری از نیروهای متخصص، توانمند، دلسوز، اصیل و شناخته شده در سطح کشور از دایره رقابت، حق مردم در انتخابات مجلسین خبرگان و شورای اسلامی به شدت آسیب دید.»

عبدالله نوری در ادامه بیانیه خود نوشته است:«... اینک اما، با وجود همه تنگ نظری ها و کاستی ها، که نتیجه و پیامد آن محدودیت جدی حق انتخاب مردم می باشد، ملت شریف ایران در معرض آزمونی دیگر است. تجربه عملی در طول سال های پر فراز و نشیب گذشته به خوبی نشان داده است که تحقق ظرفیت های مردم سالارانه نظام جمهوری اسلامی و دستیابی ملت به جایگاه راستین و شایسته خود در تعیین سرنوشت سیاسی، جز با احساس مسئولیت و مشارکت فراگیر و موثر همه ی اقشار مردم در انتخابات امکان پذیر نیست. »

این فعال سیاسی، « انتخابات در شرایط آزاد و منصفانه را بهترین تجلی خواست و اراده عمومی دانسته و با تاکید بر اینکه « در شرایط کنونی هیچ جایگزین کم هزینه تری وجود ندارد»، تصریح کرده است: بر این اساس، « نهاد انتخابات به عنوان کم هزینه ترین راه حل اختلافات موجود در اداره کشور، باید حفظ و تقویت شود، به ویژه برای جریانی که در عین برخوردار بودن از قدرت اجتماعیِ قابل ملاحظه و عدم برخورداری از امکانات مناسب برای حضور سیاسی، با هر حرکت خشونت آمیز و غیر مسالمت جویانه، مخالف می باشد».

عبدالله نوری در ادامه نوشته است: «در شرایط کنونی که کشور از وجوه مختلف دارای مشکلات و معضلات گسترده و عمیق است و مشکلات اقتصادی و معیشتی، نومیدی بخشی از جامعه به ویژه طبقات زحمتکش و محروم را در پی داشته است، بایستی به چند نکته توجه شود؛ نخست، اینکه این مشکلات حاصل خط مشی های کدام جریان و کدام دولت بوده است؟ و آیا دولت کنونی ایجاد کننده این مشکلات است و یا وارث آنها؟ دوم، اینکه این مشکلات راه حل دارد، اما نه راه حل کوتاه مدت. توازن قوای سیاسی در کشور در حال حاضر برای اقدام های بزرگ مناسبت ندارد و نمی توان مردم را با وعده های واهی دلخوش کرد. سوم، اینکه اقدام های انجام شده توسط دولت تدبیر و امید، به ویژه موفقیت آن در برجام، چشم اندازی برای گشایش “نسبی” در آینده پدید آورده است. و چهارم، اینکه آنان که به ناکامی برجام چشم دوخته بودند، اینک نیروی خود را بسیج کرده اند تا افق را تیره و آب را گل آلود کنند و تمامی نابسامانی های پیشین را به این دولت نسبت دهند.»

وی می افزاید: «به همین جهت، اصلاح طلبان تصمیم گرفته اند به پشتوانه ی بدنه ی اجتماعیِ قدرتمند حامی خود در سطح کشور، با گوهر صبر و تحمل ناملایمات، برای بهبود نسبی اقتصاد و وضع معیشتی مردم، بهبود فضای سیاسی امنیتی داخلی، بهبود و توسعه متوازن روابط بین الملل، اعتلای فضای فرهنگی کشور و فاصله گرفتن از اندیشه های متحجرانه و مسدود کردن نفوذ نیروهای ناکارآمد به ارکان سیاسی کشور، در انتخابات شرکت کنند، امید که مردم هوشیار و با تجربه ایران بار دیگر موفقیت خود را در آزمون جدید به نمایش گذارند و با مشارکت خود در حد توان و امکان گزینشِ محدودی که برای آنها ایجاد شده است، گامی هرچند کوتاه در جهت بهبود شرایط و اوضاع کشور بردارند.»

منبع: ایرنا