کدخبر: ۱۳۸۴۰۴ لینک کوتاه

معاون اول رئیس‌جمهور:

خط قرمزی در برخورد با فساد نداریم/ نزدیک‌ترین فرد به کابینه هم آلوده شود، برخورد می‌کنیم

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه سیاست‌های دولت در ۲.۵ سال گذشته موفق بوده است در عین حال گفت: بیکاری چالش امروز و فردای کشور است و متأسفانه نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دو برابر نرخ بیکاری عادی است.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در همایش تدوین برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با اشاره به اینکه برنامه ششم سومین سند چشم انداز کشور و اولین سند اقتصاد مقاومتی است، گفت: قصد داریم در نهایی شدن این برنامه از نظرات نخبگان نیز بهره مند شویم. این دولت فضایی را فراهم کرد تا در تصمیم گیری‌ها از نظر نخبگان استفاده کند. حتی جایی که عملکرد دولت نقد داشت نقدها را پذیرفتیم.

معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: برنامه ششم نیازمند نگاه راهبردی با درنظرگرفتن شرایط داخلی و بین المللی است. وضعیت سند چشم انداز در دو برنامه و افق پیش رو در نظر گرفته شده است.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: دولت تدبیر و امید هنگامی کشور را تحویل گرفت که چالش‌های بسیاری در مسیر داشت به همین دلیل در نخستین روز مشکلات را سطح بندی کردیم و طی برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت راهکارهایی را درنظر گرفتیم.

جهانگیری اظهار کرد: دولت در طول دو ونیم سال گذشته تمام سیاست‌هایی که برنامه ریزی کرده موفق بوده است اینکه بعضی‌ها از عملکرد دولت نقد می‌کند انتظار دارند برنامه‌های بلند مدت دولت نتیجه کوتاه مدت بدهد و مشکلات حل شود.

وی افزود: بیکاری چالش امروز و فردای کشور است. متأسفانه نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دو برابر نرخ بیکاری عادی است که در دولت گذشته به آن توجهی نشده است.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه نارسایی در نظام تأمین مالی و سیستم بانکی نقش بسیار تعیین کننده‌ای در روند نامطلوب کشور دارد، گفت: 90 هزار میلیارد تومان معوقات نظام بانکی است. حجم بدهی دولت نیز به بانک‌ها ازطرف دیگر شرایط را دشوار کرده است. وجود بازار غیرمتشکل پولی و موسسات غیرمجاز که از سوی مرکز یا نهادی تشکیل شده باعث بروز بازار کاری غیرمتشکل در کشور شده است. که تمام این مسائل جزو مشکلات کشور است.

جهانگیری بیان کرد: 400 هزار میلیارد تومان طرح نیمه تمام عمرانی در دولت وجود دارد که در سال گذشته بودجه دولت برای اتمام آن 30 هزار میلیارد تومان و درسال 91 این مبلغ 10 هزار میلیارد تومان بود. این نیز از جمله مشکلاتی است که به دلیل عدم مدیریت در دولت قبلی رخ داد.

وی گفت: صندوق‌های بازنشستگی ایجاد می‌شود تا یک فرد بازنشسته از ردیف بودجه‌ای خارج و از طریق صندوق بازنشستگی منابع خود را دریافت کند. اما متأسفانه تمام حمایت‌های مالی صندوق‌های بازنشستگی از سوی دولت است یعنی نه تنها باری از دوش دولت برداشته نشده بلکه در حال حاضر یکی از دغدغه‌های اصلی دولت ست.

خط قرمزی وجود ندارد
وی ریشه کن شدن فساد را از دغدغه‌های اصلی مسئولان دولت تدبیر و امید خواند و افزود: برخی احساس می‌کنند دولت ساده‌ای است و اگر آدرس غلط بدهند دولت به دنبال آن می‌رود. اگر آدرس صحیح بدهند با هر فردی برخورد می‌کنیم حتی اگر نزدیک‌ترین فرد به کابینه دستش آلوده شود هیچ خط قرمزی وجود ندارد و با آن برخورد می‌شود حساسیت به فساد تنها برای گذشته نیست اکنون نیز نسبت به فساد حساسیت داریم.

معاون اول رئیس جمهور تأکید کرد: از دیگر مباحثی که در دولت گذشته به آن توجه نشد و از دغدغه‌های این دولت است نظام کارشناسی ایران است که به عنوان مهمترین سرمایه به حساب می‌آید متأسفانه سازمانی مانند سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور که قلب برنامه ریزی کشور است در دولت گذشته از بین رفت. این دولت با دقت، همت، پشتکار و صداقت برنامه ریزی برای مباحث مختلف را دنبال می‌کند.

جهانگیری با اشاره به اینکه برخی از اتفاقات در گذشته افتاد که پیش از آن تخریب کننده منابع اقتصادی باشد بیشتر سرمایه‌های اجتماعی کشور را مورد هدف قرار داد، تصریح کرد: ما زمان اندکی برای دستیابی به شاخص‌های توسعه داریم. باید به نقطه‌ای برسیم تا بتوانیم با خیزی بلند فضا را برای رسیدن به اهداف خود فراهم کنیم. البته باید بگویم در چند سال گذشته کشور مدام مورد هجوم تهدیدهای مقامات مسئول کشورهای دیگر قرار می‌گرفت که خوشبختانه بعد از دو سال همه این موضوعات کنار رفته است.

وی گفت: برجام خلق فرصتی برای منزلت کشور و بازسازی اقتصاد و تحقق اقتصاد مقاومتی است. باید معیشت مردم به حرکت دربیاید مردم در سال 92 کاری کردند که تهدیدها از بین برود. درسال 94 نیز باید کاری کنند اقتصاد کشور به حرکت و چرخش بیفتد.

معاون اول رئیس جمهور بر گفتگو و تعامل بخش‌های مختلف در سطح ملی برای توسعه اقتصاد اشاره کرد و اظهار داشت: باید امید، اعتماد در کشور تقویت شود در حال حاضر فرصت انتخاب زمان مناسبی برای ترمیم تگناهای گذشته در بخش سیاست و مدیریتی کشور است.

وی با تأکید براینکه هرچه جریانات سیاسی فعال باشند، انتخابات پرشورتری در پایان هفته برگزار خواهد شد، تصریح کرد: ملت در خلق حماسه بزرگ از این فرصت استفاده کرده و به پای صندوق‌های رأی بروند. رهبری هم در سخنان اخیر خود اعلام کردند اگر نظام را هم قبول ندارید به پای صندوق‌های رأی بیاید بنده هم تأکید می‌کنم رأی بیشتر یعنی امید و تدبیر بیشتر در کشور.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید براینکه باید در انتخابات اخلاق حرف اول را بزند، گفت: مردم باید کسانی را که بی اخلاقی می‌کنند شناسایی و تصمیم مناسب را در انتخابات بگیرند. اخیراً یکی از افراد در جریان انتخابات اعلام کرده یک میلیارد و 700 میلیون دلار از پول‌های بلوکه شده کشور گم شده است، مگر می‌شود یک دلار در کشور گم شود این افراد اگر واقعاً تردید دارند سوال بپرسند. نه آنکه این موضع گیری‌ها را بیان کنند.

منبع: تسنیم