کدخبر: ۱۴۲۶۱۸ لینک کوتاه

خطیب جمعه تهران:

حج با عزت می‌خواهیم نه با ذلت

آیت الله احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران گفت: ایران حج باامنیت و عزت می‌خواهد و به حج با ذلت و ناامن نخواهد رفت.

آیت الله احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران با اشاره به برجام گفت: از اول پیروزی انقلاب تا به امروز در مورد هیچ موضوعی به اندازه برجام تندروی دوطرفه نشده است؛ یکی می‌گوید در طول صد سال اخیر یک موفقیت بی‌سابقه است، یعنی از انقلاب اسلامی هم مهمتر است. یکی دیگر می‌گوید مخالفین برجام از اسرائیل هم بدتر هستند. یکی دیگر می‌گوید مخالفین برجام مانند افراطی‌های آمریکا هستند و مخالفین برجام را به صهیونیست ها تشبیه می‌کند.

خطیب نماز جمعه تهران افزود: از طرفی می‌گویند خیانت شد یا تعبیر باخت مطلق می‌کنند و می‌گویند کشور رفت.

وی تصریح کرد: باید بگوییم برجام یک پدیده در سیاست خارجی ماست، مسئولان محترم ما مخلصانه با انگیزه خدمت جلو رفتند اما آمریکا بدعهدی می‌کند و به تعبیر مقام معظم رهبری روی کاغذ می‌گوید با ایران معامله کنید اما عملاً مانع می‌شود. چه اشکالی دارد چنین قضاوتی داشته باشیم. نه به گونه‌ای تحلیل کنیم که از انقلاب اسلامی مهمتر شود و نه به گونه‌ای دیگر تحلیل کنیم که بگوییم کشور رفت.

عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: مگر می‌شود با وجود رهبری هوشیار و بیدار مانند مقام معظم رهبری چنین اتفاقی بیفتد؟

وی همچنین با اشاره به توقیف دارایی ایران در آمریکا آن را راهزنی و دزدی سر گردنه آمریکا خواند و گفت: دو میلیارد دلار پول شما مردم را غارت کردند؛ به این دلیل که در پایگاه تفنگداران آمریکایی در لبنان که چند سال پیش حمله شده، ایران دست داشته است. چرا دروغ می‌گویید، سند بیاورید. با این روندی که پیش می‌رود یک روز دادگاه‌های آمریکا تمام اموال شما را غارت می‌کنند و می‌گویند چرا شاه را بیرون کردید و انقلاب اسلامی را ایجاد کردید و این یعنی بدعهدی و بی‌اعتبار بودن آمریکا.

خاتمی با بیان اینکه رئیس‌جمهور به درستی در این قضیه موضع گرفته است، گفت: این موضع‌گیری در شأن جمهوری اسلامی بود و اینکه گفته شد این لقمه‌ای نیست که به راحتی از گلوی آمریکا پایین رود؛ حرف درستی بود.

خطیب نماز جمعه تهران ادامه داد: این راهزنی آشکار مخالف با کل قوانین و مقررات بین‌المللی است و معنایش آن است که مذاکره، اینها را به عقل نیاورده است و بعد از برجام، یک ذره از دشمنی‌های اینها کم نشده است و تنها مقاومت است که جواب این عهدشکنی‌ها را خواهد داد.

وی همچنین گفت: این قارون منطقه روز به روز رابطه‌اش را با رژیم صهیونیستی علنی می‌کند و به صورت علنی به نیابت از صهیونیست‌ها در یمن می‌جنگد و در بحرین جنایت می‌کند. به نیابت از صهیونیست‌ها در سوریه نیرو پیاده می‌کند. جنگ‌های اینها، جنگ‌های نیابتی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه در هر جای دنیا یک عملیات تکفیری می‌بینیم، ردپای ریال ‌های عربستان را هم در آنجا می‌بینیم، گفت: در داخل و بیرون مرزهای ما دارند شیطنت می‌کنند که حجاج ایرانی را در مراسم حج راه ندهند. شما چه کاره‌اید، مکه و مدینه دو شهر بین‌المللی جهان اسلام است. راه ندادن شما مصداق «سد ان سبیل‌الله» است. پرونده شما ننگین است و پرونده ننگین منای سال گذشته تا ابد از پیشانی نالایق حکام عربستان محو نخواهد شد.

خاتمی تاکید کرد: ایران حج باامنیت و عزت می‌خواهد و به حج با ذلت و ناامن نخواهد رفت.

وی همچنین با اشاره به اتفاقات اخیر در عراق، گفت: اختلافاتی که در عراق به وجود آمده مایه نگرانی ماست و به عنوان یک کشور دوست عراق از مسئولان آن کشور می‌خواهیم اختلافاتشان را کنار بگذارند و در برابر استکبار و تکفیری‌ها، ید واحده باشند.

منبع: مهر