کدخبر: ۱۴۳۰۲۶ لینک کوتاه

آغاز آتش‌بس در حلب از بامداد امروز

ارتش سوریه رسما اعلام کرد که از بامداد امروز(پنج‌شنبه) درگیری در حلب را متوقف کرده است. تصمیمی که پس از توافق آمریکا و روسیه اتخاذ شده است.

شبکه الجزیره خبر داد: روز گذشته آمریکا و روسیه بر سر تعمیم دادن آتش بس موجود در سوریه به شهر پرجمعیت حلب توافق کردند و ارتش سوریه نیز تاکید کرد که از ساعت یک بامداد به وقت دمشق و به مدت 48 ساعت به این آتش‌بس پایبند خواهد بود.

منابع محلی در سوریه می‌گویند که از امروز درگیری‌ها در حلب متوقف شده و رخداد قابل توجهی از نیمه شب گذشته مشاهده نشده است.

وزارت خارجه آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که درگیری‌ها از نیمه شب سه‌شنبه فروکش کرده اما آتش‌بس به شکل رسمی آغاز نشده است.

مخالفان سوری نیز ابراز امیدواری کرده‌اند که که این آتش‌بس بتواند به بیش از 10 روز درگیری در حلب که جان صدها تن را گرفته پایان دهد. آمریکا از جانب خود به گروه‌های شبه نظامی مخالف فشار آورده است تا به این آتش‌بس پایبند باشند.

روز چهارشنبه و یک روز پیش از آغاز آتش‌بس در سوریه تحرکات دیپلماتیک زیادی در سطح جهان برای توقف جنگ در حلب آغاز شد. شورای امنیت روز چهارشنبه نشستی را در همین باره برگزار کرد و اتحادیه عرب نیز با برگزاری نشستی توقف هرچه سریع‌تر درگیری‌ها را خواستار شد.

در آلمان نیز نشستی به درخواست وزیر خارجه این کشور و با مشارکت وزرای خارجه انگلیس و فرانسه به همراه نماینده سازمان ملل در پرونده سوریه و نماینده مخالفان سوری برگزار شد که موضوع اصلی آن توقف درگیری‌ها در حلب بود.

منبع:ایسنا