کدخبر: ۱۴۹۶۷۵ لینک کوتاه

لاریجانی: قراردادهای نفتی نیازی به تصویب مجلس ندارد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس تفسیر شورای نگهبان قراردادهای نفتی با شرکت های خارجی نیازی به تصویب مجلس شورای اسلامی ندارد.

علی لاریجانی درجلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی این مطلب را در پاسخ به تذکر علیرضا سلیمی نماینده محلات و دلیجان بیان کرد.

سلیمی در تذکری با استناد به ماده 24 بند 11 آیین نامه داخلی مجلس بر حفظ شان و اقتدار مجلس تاکید کرد و اظهارداشت: بر اساس اصل 177 قانون اساسی تمامی قراردادها، مقاوله نامه ها و عهدنامه ها باید به تصویب مجلس برسد.

وی قراردادهای نفتی را دارای ابهام دانست و افزود: در مورد قراردادهای نفتی و همچنین خرید ایرباس و بسیاری از موارد دیگر، جزئیات مساله در مجلس بررسی نشد و جزئیات این قراردادها به صورت شفاف در اختیار نمایندگان مجلس قرار نگرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در پاسخ به این نماینده گفت: تشخیص شما را شورای نگهبان تایید نمی کند و نیازی به تصویب مجلس ندارد.

وی همچنین گفت: در مواردی که دولت قراردادی را با دولت‌های دیگر ببندد، باید به تصویب مجلس برسد اما درباره قرارداد بین شرکت‌ها، شورای نگهبان سال‌ها پیش در این زمینه تفسیر کرده که نیازی به مصوبه مجلس وجود ندارد.

رئیس مجلس با طرح این سوال که مگر همه قراردادهای نفتی که فروش نفت دارند، به مجلس ارسال شود؟ گفت: در زمانی مجلس اول، در این رابطه از شورای نگهبان تفسیر خواسته شد و شورای نگهبان هم تفسیر خود را اعلام کرد مبنی بر اینکه اگر قراردادی بین شرکت‌های ایران و شرکت‌های خارجی منعقد شود، احتیاجی به تصویب مجلس ندارد هرچند اطلاع نمایندگان مجلس از قراردادها لازم است و این موضوع در کمیسیون انرژی بررسی می‌شود.

منبع: ایرنا