کدخبر: ۱۴۹۸۷۴ لینک کوتاه

یک مقام آمریکایی خبر داد

اوباما از تمدید قانون تحریم‌های ایران حمایت می‌کند

عضو ارشد کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از حمایت اوباما از تمدید قانون تحریم‌های ایران پیش از پایان یافتن اعتبار این قانون خبر داد.

الیوت انگل عضو ارشد کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا به روزنامه صهیونیستی جروزالم پست گفت: باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از تمدید قانون تحریم‌های ایران پیش از منقضی شدن اعتبار آن تا پایان امسال، حمایت می‌کند.

انگل در یک مصاحبه تلفنی طولانی در پاسخ به این سؤال که آیا انتظار دارد که کاخ سفید از تمدید قانون تحریم‌های ایران، حمایت کند، گفت: بله این طور انتظار دارم. من قبلا درباره این مساله با رئیس جمهور صحبت کرده‌ام و وی آمادگی خود را برای حمایت از تمدید این قانون اعلام کرده است.

به نظر می رسد تمدید قانون تحریم‌های آمریکا علیه ایران به مساله مهمی در رقابت‌های انتخاباتی آمریکا تبدیل خواهد شد. طرفداران تمدید این قانون بر این باورند که قانون تحریم‌های آمریکا علیه ایران، اهرم فشار واشنگتن بر تهران را همچنان حفظ خواهد کرد ولی مخالفان تمدید این قانون معتقدند که تمدید قانون تحریم‌ها می‌تواند به روح توافقنامه هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی، لطمه وارد کند.

البته دولت اوباما هنوز رسما حمایت خود را از تمدید این قانون اعلام نکرده است. یک مقام ارشد دولت آمریکا به اظهارات انگل پاسخ داد، ولی حاضر به اظهارنظر درباره گفتگوی خصوصی وی با اوباما نشده است.

این مقام آمریکایی گفت: چیزی که ما گفته‌ایم این است که لازم نیست قانون تحریم‌های ایران در شرایط فعلی تمدید شود. تمدید این قانون بر توانایی ما برای ادامه تعیین تحریم‌ها در صورت نیاز، تاثیر منفی نخواهد گذاشت، همان طور که قوانین زیادی داریم که فعالیت‌های موشک بالستیک ایران و همین طور فعالیت‌های مربوط به نقض حقوق بشر و فعالیت‌های مخرب سایبری و دیگر فعالیت‌های نگران کننده ایران را هدف قرار دهند.

وی در ادامه تصریح کرد: ما متعهد به همکاری با کنگره هستیم، گرچه، مصمم هستیم تا درباره اینکه اولویت‌های سیاست خارجی را به گونه‌ای تنظیم و تدوین کنیم که به اجرای برجام لطمه‌ای وارد نکند.

کمیته امور عمومی آمریکا اسرائیل موسوم به آیپک، تمدید قانون تحریم‌های ایران را به عنوان اولویت شماره یک مد نظر قرار داده است و لابی‌های گسترده‌ای را برای تمدید این قانون از زمستان گذشته آغاز کرده است.

آیپک اعلام کرده است که تمدید این قانون لازم و ضروری است تا در صورتی که ایران توافقنامه هسته‌ای را نقض کند، تحریم‌ها به سرعت قابل بازگشت باشد.

توافقنامه هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی، به هیچ کشوری اجازه نمی دهد تا تحریم‌های هسته‌ای جدیدی را علیه ایران تصویب و اعمال نماید.

مقام‌های دولت اوباما نگران آن هستند که حتی تمدید قانون قدیمی تحریم‌ها علیه ایران، موجب خشم و ناراحتی ایرانی‌ها شود و به مخالفان آن در ایران بهانه‌ای بدهد تا توافقنامه هسته‌ای را زیر سئوال ببرند.

14 سناتور دموکرات آمریکایی نیز ماه گذشته با امضای نامه‌ای خواستار تمدید این قانون شدند. بن کاردین عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنا که یکی از مخالفان اصلی توافق هسته‌ای بوده است، با انتشار بیانیه‌ای در این باره تاکید کرد: پس از مشاوره‌های طولانی با همکارانم در کنگره و سنا و در هر دو حزب، این مساله روشن شد که ما باید تا قبل از پایان امسال، قانون تحریم‌های ایران را تمدید کنیم. انجام این کار کاملا لازم است اگر آمریکا می‌خواهد یک عامل بازدارنده معتبر در اختیار داشته باشد و بتواند تحریم‌ها را به سرعت بازگرداند.

انگل نیز تصریح کرد: در شرایط فعلی از اجرای دقیق و کامل توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کنم.

انگل در ادامه از هیلاری کلینتون نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای اجرای توافق هسته‌ای با ایران حمایت کرد و گفت: اگر اظهارات کلینتون را در حمایت از برجام شنیده باشید، این اظهارات بسیار محتاطانه و محدود بود.

وی افزود: من نمی‌دانم آیا کلینتون می‌توانست به روش دیگری مذاکرات با ایران را هدایت و رهبری کند ولی مذاکرات زیادی با هیلاری کلینتون درباره اسرائیل داشتم. من همیشه از اظهارات کلینتون درباره اسرائیل راضی بوده‌ام.

منبع: تسنیم