کدخبر: ۱۵۰۰۰۵ لینک کوتاه

دادستان تهران:

با استخرپارتی نمی‌توان با نصیحت برخورد کرد/ بازداشت یک متهم دوتابعیتی

دادستان عمومی و انقلاب تهران با اشاره به مصادیقی از جرائم علیه عفت و اخلاق عمومی گفت: نمی توان با کسانی که استخر پارتی بر پا می کنند، با نصیحت برخورد کرد و ضرورت دارد طبق مقررات جزایی تحت تعقیب قرار گیرند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دادسرای عمومی و انقلاب تهران، عباس جعفری دولت آبادی درهشتمین نشست دادستانی تهران با موضوع کاهش جمعیت کیفری زندان ها، استنباط و برداشت برخی خبرگزاری ها و سایت های خبری از اظهارات اخیر دادستان پیرامون عفاف و حجاب مبنی بر این که در حوزه ی آسیب های اجتماعی و به ویژه عفاف و حجاب صرفاً نیاز به اقدامات سلبی است را اشتباه خواند و اظهار داشت: این که در جرایم مهم و سازمان یافته به تدابیر و اقدامات سلبی معتقد باشیم با اقدامات فرهنگی، ایجابی و پیشگیرانه، مغایرتی ندارد.

دادستان تهران با اعلام اینکه انتشار چنین اخباری با هدف فضاسازی علیه دادستانی تهران صورت می گیرد، از برخی خبرگزاری ها و سایت های خبری خواست در جهت تشکیک اذهان عمومی و ایجاد اختلاف میان مسؤولین قدم بر ندارند. وی افزود: به نظر می رسد برخی خبرگزاری ها قصد دارند با این گونه فضاسازی ها وانمود نمایند که دادستانی تهران به اقدامات فرهنگی، پیشگیرانه و ایجابی اعتقاد ندارد.

جعفری دولت آبادی با اشاره به مصادیقی از جرائم علیه عفت و اخلاق عمومی گفت: نمی توان با کسانی که به طور شبکه ای مرکز فساد و فحشا آماده می کنند، یا مجالس مختلط لهو و لعب برگزار نموده و در آن مشروب و مانند آن مصرف می کنند، یا استخر پارتی بر پا می کنند، و یا به نحو سازمان یافته افراد را به فساد و فحشا تشویق می نمایند، با نصیحت برخورد کرد و ضرورت دارد طبق مقررات جزایی تحت تعقیب قرار گیرند.

وی با توصیه به رسانه ها مبنی بر این که در انتشار اخبار قضایی و اظهارات مسؤولان دقت کنند، تاکید کرد: رسانه ها هر اتفاقی که در تهران رخ می دهد را به دادسرای تهران مرتبط می کنند. این در حالی است که شهر تهران دو دادستان دیگر شامل نظامی و ویژه روحانیت نیز دارد و موضوع انعکاس خبر منع حضور فردی در تهران برای مشاهده یک تئاتر در سایت های خبری مرتبط با اقدام دادستانی ویژه روحانیت بوده است، نه دادستانی تهران.

وی همچنین از دستگیری و بازداشت یک متهم ایرانی دو تابعیتی در هفته گذشته در تهران و مرتبط با سرویس جاسوسی انگلیس خبر داد و افزود: متهم در حوزه اقتصادی و مرتبط با ایران فعالیت می کرده است.

دادستان تهران از نهادهای امنیتی کشور که به تعبیر مقام معظم رهبری، چشم بینای نظام محسوب می شوند، درمقابله با اقدامات دشمنان انقلاب در خصوص مساله نفوذ قدردانی کرد.

رخداد دیگری که مورد توجه دادستان تهران قرار گرفت، خودکشی همزمان دو خواهر در عصر روز شنبه (23/ 5/ 95) با شیوه پرتاب از یک ساختمان در غرب تهران بود.

وی افزود: چنین رخدادهایی اگر چه شمار آن اندک است، در حوزه آسیب های اجتماعی قرار دارد که ماهیتی متفاوت از دیگر مسائل دارد و از پیچیدگی برخوردار بوده و مستلزم برنامه ریزی بیشتری به ویژه در حوزه جوانان توسط مسؤولین است.

آخرین وضعیت پرونده ثامن الحجج
جعفری دولت آبادی با اشاره به مطالبی که طی هفته گذشته از سوی برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیرامون پرونده ی موسسه ی اعتباری ثامن الحجج مطرح شد، در مورد وضعیت وجوه سپرده گذاران و تعیین تکلیف نسبت به آن ها گفت: حسب گزارش بانک مرکزی تا کنون در مورد 97 درصد سپرده گذاران موسسه ثامن الحجج از سوی بانک عامل تعیین تکلیف شده است.

وی شمار سپرده گذارانی که تا کنون نسبت به آن ها تعیین تکلیف نشده است را 20 هزار نفر با 35000 فقره حساب اعلام کرد که 3 درصد کل سپرده گذاران در تعاونی اعتبار ثامن الحجج است. وی ادامه افزود: این افراد کسانی هستند که سپرده آنان بیش از یک صد میلیون تومان و مجموع مطالبات آنان 5000 میلیارد تومان است و استرداد وجوه آن ها منوط به فروش اموال موسسه ی ثامن الحجج است که متهم اعلام آمادگی خود را در فروش اموال جهت استرداد وجوه اعلام کرده است.

وی در توضیح نحوه استرداد وجوه گفت: سپرده های تا 35 میلیون تومان مسترد شده و در خصوص سپرده های بیش از 35 تا یک صد میلیون تومان، از سوی بانک عامل متنی تهیه شده که بر اساس آن در صورت تراضی و توافق سپرده گذاران، سپرده نقدی آن ها بین شش ماه تا یک سال نزد بانک عامل نگه داری می شود و پس از آن بر اساس توافق عمل خواهد شد.

دادستان تهران در خصوص پیش نویس توافق نامه تهیه شده توسط بانک عامل اظهار داشت: در جهت برقراری آرامش و امنیت خاطر مردم با انعقاد چنین توافق نامه ای با سپرده گذاران توسط بانک عامل موافقت شده، اما در مورد پرداخت سود تاکید شده است که تعیین میزان سود خارج از وظایف دادستانی تهران است و موضوع باید توسط بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار حل و فصل گردد.

جعفری دولت آبادی با اعلام این که طبق توافق نامه ی تنظیمی، سپرده گذاران با انتقال وجوه خود از موسسه ثامن الحجج با بانک پارسیان موافقت می نمایند و با اشاره به این که بر خلاف اخبار منتشره در برخی سایت ها، استقبال خوبی از انتقال سپرده ها به بانک پارسیان شده است، اظهار داشت: دادستانی تهران در خصوص اصلاح متن توافق نامه به گونه ای که شائبه الزام و اجبار افراد به موافقت بر این انتقال حذف شود، به بانک عامل تذکر داده است تا انتقال سپرده ها با نظر موافق سپرده گذاران و پرداخت سود با رعایت مقررات بانک مرکزی انجام گیرد.

دادستان تهران به مشکل فروش اموال موسسه که ناشی از رکود بازار مسکن است اشاره نمود و ابراز امیدواری کرد که با آغاز فروش اموال توسط بانک مرکزی، الباقی وجوه سپرده گذاران مسترد گردد.

وی با اشاره به مدیریت مناسب دادستانی تهران بر پرونده، اظهار داشت: رسیدگی به وضعیت و اداره ی موسسه اعتباری که بیش از پانصد شعبه و یک میلیون سپرده گذار داشته است، با همکاری و هماهنگی دستگاه های مرتبط با موضوع انجام شده است.

جعفری از صدور قرار وثیقه 29میلیاردتومانی از بازداشت متهم شرکت رشد وابسته به سازمان هلال احمر خبر داد که پرونده مطروحه با اعلام شکایت سازمان هلال احمردر دادسرای کارکنان دولت تحت رسیدگی است. بازپرس برای متهم قرار وثیقه 29 میلیارد تومانی صادر کرد که به لحاظ عجز از تودیع وثیقه به زندان معرفی شده است.