کدخبر: ۱۵۰۶۵۶ لینک کوتاه

لاریجانی: آمریکایی‌ها در توافق هسته‌ای «ناتویی» کردند

رییس مجلس شورای اسلامی با «متنوع» خواندن دستاوردهای توافق هسته‌ای، تصریح کرد: مجموعه نظام در خصوص مسئله هسته‌ای تصمیم‌گیری دقیقی انجام داد، ولی آمریکایی‌ها ناتویی کردند.

علی لاریجانی در برنامه تلویزیونی گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه استانی قم در تشریح عملکرد دولت در ۳ سال اخیر گفت: ۳ سال گذشته برای کل کشور پرچالش بود ولی با تدبیر، توانستیم از این مسیر پرچالش عبور کنیم که یکی از آنها مسئله هسته‌ای بود که مردم با استقامت و پایداری خود باعث شدند به تکنولوژی صلح‌آمیز هسته‌ای دست پیدا کنیم.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مجموعه نظام در خصوص مسئله هسته‌ای تصمیم‌گیری دقیقی گرفت و با وجود اینکه آمریکایی‌ها ناتویی کردند اما دستاوردهای توافق هسته‌ای متنوع بود.

وی در تشریح دستاوردهای توافق هسته‌ای بین ایران و ۱+۵ عنوان کرد: اولین دستاورد این توافقنامه، عدم تصویب قطعنامه جدید علیه کشورمان بود و مهمتر از آن، مختومه شدن پرونده نظامی ایران موسوم به PMD که بهانه‌ای برای وضع تحریم‌های ناعادلانه علیه کشورمان بود.

لاریجانی بیان کرد: با توافق هسته‌ای بین ایران و ۱+۵ فروش نفت باز شد و در حال حاضر روزانه ۲.۵ میلیون بشکه نفت را در بازارهای جهانی به فروش می‌رسانیم.

رییس قوه مقننه بیان کرد: با این توافقنامه بیمه نفتکش‌ها و کشتی‌ها حل شد و از طرفی زمینه‌هایی برای ایجاد خطوط اعتباری خارجی به وجود آمد.

وی به موضوع قاچاق کالا در کشور اشاره کرد و گفت: قاچاق کالا موضوع مهمی است که اگر حل نشود اقتصاد مقاومتی تحقق پیدا نمی‌کند و در حال حاضر تیم فعلی در این زمینه بسیار خوب عمل کرده و توانسته مسیرهای قاچاق کالا را رصد کند و اگر لازم باشد مجلس اختیارات بیشتری را در اختیار آنها قرار می‌دهد و آمارها نشان می‌دهد که قاچاق کالا کمتر از ۲۰ میلیارد دلار شده است.

راه‌اندازی خط B متروی قم با فاینانس چین و پیگیری وزیر اقتصاد
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی به موضوع آبادانی استان قم اشاره کرد و گفت: یکی از مسائل مهم در این حوزه مسئله متروی قم است که از خط یک آن، حدود 6 الی 7 کیلومتر آن انجام شده و درباره خط B آن صحبت‌ها صورت گرفته که سرمایه‌گذاری سنگینی می‌خواهد. البته در صحبت‌هایی که با آقای نوبخت رییس سازمان برنامه‌ریزی داشتم، مطرح کردم که خط B این پروژه هم انجام شود و همچنین از وزیر اقتصاد خواستم در سفر به چین بحث فاینانس این کشور را برای خط B مترو قم جذب کند.

لاریجانی به لایحه ششم توسعه کشور اشاره کرد و گفت: یکی از محورهای مهم آن بحث توریسم است و می خواهیم در مجلس بر بحث ایران‌گردی و جهان‌گردی تأکید کنیم و یکی از زمینه‌های مهم در راستای گسترش تروریست و گردشگری، هتل‌سازی و ایجاد مراکز گردشگری است.

وی ادامه داد: پروژه‌هایی در قم مانند فرودگاه شروع شده که من هم حامی آن بودم چرا که قم به آن احتیاج دارد. اما متأسفانه دچار فراز و فرودهایی شد که این عیب است؛ اما با این حال کمیته‌ای برای پیگیری و حل مشکل این فرودگاه تشکیل شده که اقدامات خوبی را نیز انجام داده است.

منبع: خانه ملت