کدخبر: ۱۵۵۵۳۲ لینک کوتاه

کاهش تعرفه واردات پوشاک و پارچه

کاهش ۲۰ درصدی تعرفه واردات پوشاک از ۷۵ درصد به ۵۵ درصد به صورت همزمان با کاهش هشت درصدی تعرفه واردات پارچه از ۴۰ درصد به ۳۲ درصد در دستور کار قرار گرفت تا بدین منظور حمایت از بخش تولید، کاهش قیمت پوشاک و نیز جلوگیری از قاچاق مدنظر قرار گیرد.

محمد جواد صدق‌آمیز - مدیر مرکز پژوهش‌های اتحادیه‌های صنف پوشاک تهران در رابطه با کاهش تعرفه واردات پوشاک از ۷۵ درصد به ۳۵ درصد و تبعات این تصمیم اظهار کرد: تعرفه واردات پوشاک در اسفندماه سال ۱۳۹۳، ۲۰۰ درصد بود که پس از آن به ترتیب در فروردین‌ماه ۱۳۹۴ به ۱۵۰ درصد، شهریورماه ۱۳۹۵ به ۷۵ درصد و در مرحله‌ آخر که اخیرا در ارتباط با آن تصمیم‌گیری شده به ۵۵ درصد کاهش یافته است.

وی با اشاره به این‌که کاهش تعرفه واردات دو مزیت را با خود به همراه دارد، عنوان کرد: کاهش تعرفه واردات پوشاک همزمان با کاهش تعرفه واردات پارچه قطعا مثمرثمر خواهد بود و در وهله‌ اول موجب گسترش فضای واردات رسمی پوشاک می‌شود و در وهله دوم فضای رقابتی را برای تولیدکنندگان‌ داخلی ایجاد می‌کند.

مدیر مرکز پژوهش‌های اتحادیه‌های صنف پوشاک تهران با اعلام این‌که کاهش تعرفه واردات پوشاک همزمان با کاهش تعرفه واردات پارچه همراه شده است، اعلام کرد: تعرفه واردات پارچه نیز همزمان با کاهش تعرفه واردات پوشاک از ۴۰ درصد به ۳۲ درصد کاهش یافته است و این مساله موجب خواهد شد تا مواد اولیه با هزینه کمتری در اختیار تولیدکنندگان قرار بگیرد و فضای تولید به صرفه شود تا تولیدکنندگان بتوانند در فضای رقابتی با رقبای خارجی خود قرار بگیرد.

به گفته صدق‌آمیز با توجه به همزمان شدن تعرفه واردات پوشاک و تعرفه واردات پارچه توان رقابتی تولیدکنندگان داخلی حفظ می‌شود که هم در خصوص صادرات و هم در خصوص واردات قیمت محصولات به صرفه خواهد بود.

وی در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به علل بالابودن قیمت پوشاک در ایران خاطرنشان کرد: متاسفانه بالابودن قیمت مواد اولیه و نیز بالابودن قیمت تمام شده محصولات به دلیل ضعف در مدیریت موجب شده تا قیمت پوشاک در ایران بالا باشد، اما قطعا بدانید که با بالارفتن دانش مدیریتی می‌توان موجب افزایش بهره‌وری شد و با منطقی شدن قیمت مواد اولیه می‌توان فضایی را ایجاد کرد که قدرت رقابتی برای تولیدکنندگان افزایش یابد و حتی بتوانیم با کشورهایی از جمله چین در بازارهای جهانی رقابت کنیم.