کدخبر: ۱۵۵۵۷۷ لینک کوتاه

تسویه ۱۰ هزار میلیارد تومان از تنخواه دولت

دولت در سال جاری ۱۰ هزار و ۵۰ میلیارد تومان تنخواه از بانک مرکزی دریافت کرد و در حالی که باید تا پایان سال این تنخواه به حساب بانک مرکزی بازگردد، در مهر ماه فقط ۱۱۰۰ میلیارد تومان از این تنخواه تسویه شده است.

 بر اساس آمارهای خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های بانک مرکزی مجموع دارایی‌های خارجی بانک مرکزی در پایان مهر ماه امسال به رقم 340 هزار و 370 میلیارد تومان رسیده است که نسبت به ماه مشابه سال قبل 3.3 درصد و در مقایسه با اسفند سال گذشته 3.2 درصد کاهش داشته است.

به گزارش فارس همچنین میزان بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی 26.4 درصد رشد یافته و در 7 ماهه اول امسال این متغیر 18.4 درصد افزایش نشان می‌دهد. سهم دولت از این بدهی‌ 34 هزار و 360 میلیارد تومان و سهم شرکت‌ها و مؤسسات دولتی 27 هزار و 270 میلیارد تومان است.

رشد بدهی دولت به بانک مرکزی در یک سال منتهی به مهر ماه 53.1 درصد و بدهی شرکت‌ها و مؤسسات دولتی 3.5 درصد رشد داشته است. رشد بدهی دولت در 7 ماهه اول امسال 40.8 درصد بوده است.

طبق این اعداد ارقام، دولت از ابتدای سال جاری تا شهریور ماه 10 هزار و 50 میلیارد تومان تنخواه دریافت کرده و در مهر ماه 1100 میلیارد تومان از این تنخواه را تسویه کرده است، بنابراین 8 هزار و 950 میلیارد تومان از تنخواه دریافت شده از بانک مرکزی در سال جاری هنوز تسویه نشده است.