کدخبر: ۱۵۸۱۶۹ لینک کوتاه

موانع جذب سرمایه گذاری خارجی در صنعت فولاد

«تعدیل قوانین سرمایه‌گذاری، ایجاد شفافیت در این قوانین و سهولت در فضای کسب‌و‌کار» از جمله عواملی است که رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران معتقد است می‌توانند فضا را برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی در کشور فراهم کند. به گفته قدیر قیافه، بسیاری از قوانین موجود در کشور در حوزه سرمایه‌گذاری شفاف نیستند. از سوی دیگر تعدد قوانین در کشور موجب شده تا سرمایه‌گذاران تمایلی برای سرمایه‌گذاری در کشور نداشته باشند.

به گزارش اقتصادنیوز ، قیافه با بیان اینکه باید فضا را برای سرمایه‌گذاران امن کنیم، می‌گوید: ثبات در قوانین یکی دیگر از اقداماتی است که باید برای جذب سرمایه‌گذاری درکشور صورت گیرد؛ چراکه نبود تغییر قوانین امکان برنامه‌ریزی را از سرمایه‌گذاران می‌گیرد و این امر موجب می‌شود تا تمایلی برای حضور در بازار ایران از خود نشان ندهند.

واقعی شدن نرخ ارز و نرخ کارمزد بانکی از دیگر مواردی است که رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران معتقد است، می‌تواند در جذب سرمایه‌گذاری موثر باشد. به گفته قیافه سرمایه‌گذاران باید از خروج سرمایه‌های خود اطمینان داشته باشند در حال حاضر این اطمینان در میان سرمایه‌گذاران خارجی وجود ندارد و این امر موجب شده تا با وجود تمایل برای سرمایه‌گذاری اقدامی در این زمینه صورت ندهند. رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران درخصوص اینکه آیا تولیدکنندگان داخلی توان رقابت با سایر تولیدکنندگان فولاد را دارند نیز عنوان کرد: برخی از واحدهای تولیدی فولاد به لحاظ قیمت تمام شده توان رقابت با سایر فولادسازان را ندارند که این امر موجب شده تا شاهد حضور فولاد تولیدی از سوی کشورهای چین، روسیه و ترکیه در کشور باشیم.

به گفته قیافه قیمت تمام شده بالا، چالش‌های بسیاری را برای تولیدکنندگان فولاد به وجود آورده که برای رفع این چالش‌ها تولید اقتصادی، جانمایی درست طرح‌های فولادی و ادغام واحدهای کوچک فولادی باید در دستور کار قرار گیرد. فراهم نبودن زیرساخت‌های حمل‌و‌نقل از دیگر چالش‌هایی است که رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران به آن اشاره کرده و در این خصوص می‌گوید: در بخش فولاد هدف‌گذاری 55 میلیون تنی پیش‌بینی شده که در این خصوص باید نگاهی نیز به صادرات داشته باشیم؛ اما در این بخش نیز زیرساخت‌ها فراهم نیست و باید توسعه حمل‌و‌نقل ریلی در دستور کار قرار گیرد و از سوی دیگر ما از دسترسی به آب‌های آزاد برخورداریم که با جانمایی طرح‌های فولادی در این مناطق می‌توانیم از این مزیت به خوبی استفاده کنیم.

چالش‌های مطرح شده از سوی رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران از جمله مواردی است که هفتمین همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار، در روزهای 26 و 27 بهمن ماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما به آن پرداخته خواهد شد. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر یا حضور در این همایش می‌توانند با شماره تلفن 42710151 تماس بگیرند یا به وب‌سایت https:/ / events.den.ir مراجعه یا با آدرس‌ایمیل ISMC@den.ir مکاتبه کنند.